Тъжна гледка се открива пред погледа на всеки, който реши да посети Хисар през седмицата. Улиците са пусти, многобройните заведения също.
Какво да кажем за хотелите, които въпреки кризата до преди половин година бяха пълни. Малкото градче няма заводи, в него не се развива промишленост.
Местните цял живот работят като персонал в хотелите и по този начин изкарват прехраната си. Сега обаче повечето от тях са освободени от работа, заради липса на туристи.
По улиците можеш да видиш само забързани хисарчани, които или са излезнали да свършат нещо, или са едни от малкото късметлии, които все още се трудят.
Автобусът по направление Хисар – Пловдив е празен.
Тръгва от изходна точка само в един пътник, на село Калояново се качват още трима. И това се случва с рейса, който тръгва в 8.30 сутринта и винаги е пълен с работещи в Пловдив или с ученици.
Така е от доста време, изпълняваме празни курсове. Повечето, които работеха в областния град са съкратени и вече не пътуват, а малцината останали се групират по четирима, петима, плащат си бензина и ходят в Пловдив на работа с автомобили.
Така им излиза по евтино- обяснява шофьор и подчертава, че билетчето не е вдигано отдавна – то от година и повече е 3.20.
Но когато не работиш и два лева са много – въздъхва шофьорът.
Иначе през уикенда хисарските хотели се посещават. Не се напълват както преди, но все пак има почиващи- разказват хотелиери.
Петъчното и съботното пребивавене на софиянци и варненци обаче не може да навакса финансовите загуби от празните дни през седмицата.
Трябва от средствата, изкарани от двата почивни дни да се плащат заплати на персонала, разходи по хотела, да се зарежда ресторанта и бара, да се погасяват кредити.
Големите хотели „Хисар” и „Аугуста”, оцеляват, като предлагат големи пакетни отстъпки за групи или за конферентен туризъм.
Те обаче разполагат с голям сграден фонд и могат да си позволят да смъкват цени за сметка на количеството обслужени туристи – разказва един от управителите.
Драматично е положението на малките семейни хотели.
Повечето от тях са построени с теглени кредити, които сега заради кризата собствениците не могат да обслужват.
Те са смъкнали цената на нощувката до минимум – сега една нощувка в двойна стая е 60 лева, при включени в нея и СПА процедури и закуска.
Въпреки, че персоналът е ограничен до минимум, шефовете продължават да обмислят как да свият още разходите.
Някои от малките хотели от година- две са обявени за продажба, но желаещи да дадат средно около 2 милиона лева, липсват.
Така собствениците агонизират, притиснати от постоянните разходи, които имат и от липсата на туристи. Учудващо обаче в заведенията в Хисар намаление няма.
Средната цена на салатите продължава да варира между 5 и 10 лева, цената на основните ястия и на алкохола също не пада.
Според статистическо проучване, курортният град държи най- високи цени на предлагани услуги в ресторантьорския бизнес в областта.
Красимира Гешева