Едва половината от стартиралите търгове са завършили успешно
По време на предизборната си кампанията настоящият кмет на Карлово се кълнеше, че ще спазва закона и смело обещаваше, че работата на администрацията ще се основава на компетентност и прозрачност. На плакатите му грееха гръмки лозунги като „Думата ми е договор” и „Знам и мога”! Карловци повярваха на тези думи и очакваха те да бъдат определящи за работата на общинските чиновници.
Четири години по-късно обаче от обещаното няма и следа. Вместо триумф на законността и модерен публичен мениджмънт, жителите на общината стават свидетели на хаос, произвол и управленска некомпетентност. В това вече се убеждават дори подрръжниците на щедрия на обещания градоначалник. Това е и присъдата на обективните статистически данни.
Провалът на кметската администрация е най-видим при разходването на публични средства. Така например, справка в Регистъра на обществените поръчки показва, че от началото на мандата си, ръководените от кмета Найденов служители са провели общо 72 тръжни процедури, от които цели 21 са били прекратени, 4 са с неизвестен статус и едва 41 са завършили със сключване на договор.
Тази статистика показва по категоричен начин, че всяка трета обществена поръчка, обявена от Община Карлово, се е провалила. Това не просто създава затруднения за нормалното функциониране на администрацията, но е равнозначно на невъзможност за осъществяване на редица обществено значими функции на общината. Големият брой прекратени процедури показват именно неумението на кметския екип да прилага правилно закона и да се разпорежда с парите на данъкоплатците.
Според запознати, големият брой провалени търгове се дължи най-вече на недостатъчно компетентни, но иначе скъпоплатени адвокати, служещи в кантората на Стоимен Гърбев. Сред причините за огромния брак се сочи и страхът сред чиновниците, че законосъобразно избраният изпълнител на поръчката може да се различава от този, посочен от кмета Найден Найденов и заместникът му Ганчо Караджов.
Произволът и фаворизирането на определени фирми в разрез с изискванията на закона се доказва и от друг важен показател – броят на търговете, проведени чрез „пряко договаряне”. Те възлизат на внушителните 20.83 % от всички процедури, проведени от кмета Найденов и екипът му. Експерти напомнят, че прякото договаряне е процедура, при която се канят точно определени от възложителя (т.е. кмета) лица. Като резултат, при нея няма достатаъчно гаранции за публичност, прозрачност, свободна и лоялна конкуренция. Именно поради тези причини подобна процедура е допустима само по изключение и то в много редки случаи.
Според регистъра на поръчките, в основата на провала на процедурите са непълна или неточна документация за участие, становища за незаконосъобразност на търговете от Агенцията по обществени поръчки, както и решения на Комисията за защита на конкуренцията и Върховния административен съд, които обявяват за незаконни определени действия на кмета.
Всички посочени факти доказват само едно – ръководството на Община Карлово е неспособно да харчи парите на данъкоплатците в съответствие със закона. Какви ще са последиците от този кошмарен мениджмънт ще покаже само времето. Но едно е сигурно – те няма да имат нищо общо със светлите предизборни обещания на Найденов и компания.
Чудомир Нетов