На 21 септември от 20 ч. на площада в с. Климент ще започне празничната програма по случай Деня на независимостта на България и 435 години от основаването на селото. По традиция на този ден в Климент се почита паметта на 72-ма жители на селото, загинали по време на Страшното през 1877 г., Балканската, Първата и Втората световни войни, както и на двамата участника в боевете на Шипка, завърна ли се живи и наградени в Русия с Георгиевски медал – Никола Скуторев и Георги Комитов.
По традиция се провежда и земляческа среща на повече от 500 бивши жители на селото, които по различни причини през годините са се заселили другаде. Това съобщи кметът на Климент Мано Манов.
В тържествената програма ще участват почетната рота от 61-ва Стрямска механизирана бригада, мажоретния състав на СОУ “Васил Левски” Карлово и местния фолклорен ансамбъл при НЧ “Васил Левски”. Те ще представят специално подготвена програма по случай Националния празник 22 септември.
22 септември се празнува, като официален празник на с. Климент от 2006 г., когато бе открит мемориалния комплекс в памет на жертвите от войните.
Идеята за издигането на монумента е на покойния вече Матей Гюзелев, който е автор книга за историята на селото, в която казва: “Дано някой ден се намери родолюбив климентец, който да изгради паметна плоча на тези героични българи, дали живота си за свободата на България”.
В отговор на това послание, кметството поема инициативата, а средствата са събрани от всички жители на селото и от Община Карлово.
В набирането на средства се включва 96 годишната тогава Кръстина Чонова – потомка на 2-ма души убити във войните, като дарява цялата си пенсия за изграждането на монумента.
Тя доживява да види паметника, на който са изписани имената на нейния баща и осиновител.
На този ден кметството в с. Климент изразява своето уважение към единствения останал жив жител на Климент, участвал във Втората световна война – 90 годишния Макавей Тодоров Бочев, като го кани за официален гост на тържествата.