Крайно възмутени писма от самодейци и секретари на читалищата в община Хисар получи в редакционната си поща сайта на Подбалкана.
Бунтът на културтрегерите е предизвикан от брошурите, които издаде по време на предизборната си кампания кметът Георги Пирянков.
В тях той отчита пред населението, че в Хисар липсва стратегия от читалищното ръководство за нов тип културни прояви, пряко свързани с туризма и гостите на града.
Липсва иновация в дейността, липсва стремеж към създаване на продаваем културен продукт и привличането на нови туристи.
Писанията на кмета продължават в дух и стил, който провокира гнева на стотиците самодейци от общината, коментира настоятелството на голямото читалище Иван Вазов.
От там припомниха, че още в началото на мандата Съветът по туризъм е предложил на Пирянков Стратегия за развитие на туризма и за превръщането на Хисар във фестивален град.
Изготвена е била програма, която е била предложена на ОбС за утвърждаване.
Това не се случи, напомниха от читалище Иван Вазов.
Настоятелството е предложило подобна програма през февруари 2011-та отново на кмета, който я отхвърлил и не я е предложил на старейшините дори за обсъждане.
До идването на настоящия мандат още от времето на бившия кмет Вълко Макавеев в града и общината се правеха многобройно културни регионални и национални културни прояви, пишат до редакцията запознати.
Спряно е провеждането на Международния фолклорен фестивал, на който Хисар е бил домакин 17 пъти.
Спрян е и Националният фолклорен фестивал Еврофолк – Жива вода, който събираше стотици участници от цялата страна.
Пирянков отказа да даде сцена за изява на стотици колективи- гневят се хисарчани.
Спрян е и общинският фестивал, който се провежда в Красново – Земя за обич.
Празниците на Хисар, които бяха приветствани и всячески подпомагани от бившия кмет и които траеха по една седмица сега са снижени до няколко часа.
Прословутите театрални фестивали, провеждани без прекъсване 9 години успяха да оцелеят благодарение на упоритостта на секретаря на читалището Георги Топузлийски.
В големия културен дом на града работят всекидневно много самодейци, които създават културни продукти.
Там се труди Театър без диплома, 2 танцови ансамбъла, школа по пиано, акордеон, солфеж, литературен клуб, клуб на Хисарските художници, клуб по културизъм, има огромна библиотека с богат фонд, изброиха засегнатите читалищни дейци.
По селата са били създадени много фолклорни колективи, в града е имало редица изложби, сред които и такива на големият художник Вълчан Петров.
Спортната и културната програма бяха максимално орязани и неглижирани, въпреки това културата на древния Хисар е жива.
Самодейците винаги са били аплодирани от многобройна публика.
Те са оцелели и продължават дейността си заради таланта си и въпреки безхаберието и пълното абдикиране на кмета от проблемите на читалищата, коментираха от настоятелството.