Ако ще колегите да ме утрепят с камъни, но не съветвам никой да избере платения прием при лекар. Никой не контролира тези прегледи!
Те не завършват с информация за прегледа, която да послужи по-нататък в лечението.
Докато при прегледите по каса всичко се описва.
Това казва семейният лекар д-р Кирил Еленски, който е с 26 годишен стаж в Карлово и Пловдив.Д-р Еленски назова четири търговски имена на парацетамола, като поясни, че съдържанието им е абсолютно едно и също, но не и цените.
И че често лекари предписват антибиотик от 50 лева, а има и от пет лева, които вършат същата работа.
Затова според него е изключително важно как ще се избере семеен доктор, който ще се грижи за здравето на бебето.
Д-р Еленски на няколко пъти подчерта кое е най-важното при избор на личен лекар за малкото човече: Внимателно и старателно – както при избор на съпруг или съпруга, трябва да се вземе решението кой ще е докторът на детето ви, като за цял живот.
Сред най-важните критерии е колко е достъпен и колко е отговорен съответният лекар.
Дали ще можете да разчитате на него по всяко време.
Дали можете да му задавате всякакви въпроси, дори когато изглеждат на пръв поглед глупави – например за памперсите или за температурата в детската стая.
Дали в сградата, където му е кабинетът има стълпотворение от народ – това не е добре за детето, дали е проходимо за колички, дали е удобно за автомобил.
Ако оценката на майката и на бащата за семейния доктор не съвпадат, търсете си друг семеен лекар. Иначе ще започнат конфликти, посъветва д-р Еленски, който не приема семейните доктори да се наричат джипита.
Той подчерта, че въпреки скандалите напоследък в България има много и добросъвестни, и кадърни лекари.
И че за част от напрежението между лекари и пациенти вина имат и пациентите.
Прекалено тревожните родители имат болнави деца, предупреди д-р Еленски.
Ако родителят е прекалено тревожен или агресивен, той ще получи за детето си много „тежка” рецепта с примерно ненужен антибиотик за вирусно заболяване, защото лекарят – и той е човек – ще се презастрахова.
Ако държите прекалено много на правата си – ще получите права, но не и услуга.
Но направете така, че деликатно да покажете, че отстоявате правата си.
Като грешка, посочи д-р Еленски, директното искане на направление от семейния лекар – при него се отива с оплаквания, а не с искания, аргументира се той.