Проект И аз имам семейство стартира на територията на община Хисар, съобщи за сайта на Подбалкана социалният работник Надежда Упинова.
Цел на на социалната услуга е да подкрепи процеса на деинституционализация на деца лишени от родителска грижа или такива с проблемни семейства или пък с риск от изоставяне.
В проекта е предвидено да бъдат създадени условия за намаляване на бедността, особено в малките населени места чрез създаване на приемни родители, които са безработни.
Семействата, които ще кандидатстват по проекта преминават през базово обучение.
Те ще получават месечна издръжка, както и еднократни помощи.
Има два вида приемна грижа, краткосрочна, която трае до 1 година или докато биологичните родители на детето решат проблемите си и дългосрочна, която трае над 1 година и при която детето поради една или друга причина не може да се върне при семейството си, обясни Упинова.
Има и спешна грижа, тя се прилага, когато животът и здравето на малчугана са застрашени.
В Пловдив и София например най- много се ползва заместващата грижа, показа проверка на репортера ни.
Заместваща грижа е, когато трябва да се помогне на биологичните родители.
Тогава през уикендите, през ваканциите и по празниците приемното семейство се грижи за детето.
В община Хисар все още няма желаещи за приемни родители, но от администрацията напомнят, че документи се подават и разяснения могат да се получат на място в администрацията.
Социалните служители по проекта ще работят съвместно и ще получават информация за деца с проблеми от Центъра за обществена подкрепа, от отдел Закрила на детето и от Социално подпомагане.
Не е задължително детето, за което ще се полагат грижи да е от община Хисар, то може да бъде от проблемно семейство или от дом за деца, лишени от родителска грижа от област Пловдив.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма Развитие на човешките ресурси, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.