Обсъдихме всички програми и мерки, които предлага министреството на труда и социалната политика, най-голям интерес предизвика схемата, която се отваря в момента Помощ в дома.
Кметовете могат до 29 юни да участват с проектни предложения на стойност от 80 до 250 хил. лв.
Tова каза министъртът на труда и социалната политика Тотю Младенов пред медии след среща с местната власт, бизнеса и гражданството в Калояново, организирана от народните представители от ГЕРБ Пловдив Област чрез Димитър Лазаров.
По програма Помощ в дома се планира да бъдат заети около 5 000 човека в цялата страна и ще се обслужват около 15 хиляди възрастни и самотни хора и хора с увреждания, утчони министър Младенов.
За тази мярка се иска решение на ОбС като тя ще започне да работи към края на годината.
За предстояща инициатива на ГЕРБ в едно от селата в пловдивска област разказа и депутатът Димитър Лазаров – да се въведе видеонаблюдение, чрез което да се предпазят от набези сеслско-стопанските имоти.
На срещата той попита министър Младенов има ли форма, под която да безработни хора да се обучат за пазачи и министърът разказа за такъв пилотен проект в района на Враца, ефектът от който вече се отичта като много добър.
Има идея догодина да искаме повече средства от Националния план по заетостта и да го направим в цялата страна, уточни Младенов.
В рамките на срещата представители от 5 общини в областта – Калояново, Сопот, Карлово, Хисаря и Марица – получиха отговори на конкретните си въпроси, освен от министъра, и от директора на Агенцията по заетостта Камелия Лозанова, зам. директора на Агенцията по социално подпомагане Дарина Янкова и Правда Игнатова, директор на Дирекция Международно сътрудничество и програми по европейска интегравия.
На срещата присъства и народният представител Николай Петков.
Програмата продължава с посещение в КСУ Св. Георги в Пловдив, който ще отбележи 60 години от създаването си на 4 май.