Старши комисар Тодор Чонов, директор на Областна дирекция на МВР – Пловдив:
Законодателят да реши дали купуването на гласове е тежко престъпление или не.
Драстично намаляха жалбите за искани пари на пътя.
С подмладяването на състава в полицията се промени отношението към хората.
130 са разследващите полицаи в Областна дирекция на МВР – Пловдив.
***
На бюрото на шефа на Областна дирекция на МВР Пловдив старши комисар Тодор Чонов са поставени снимки на двете му дъщери.
Сред тях е и фото на старши комисарят в генералска униформа с двете си красиви щерки от двете страни.
На секция зад бюрото му стои снимка, на която шефът на Областна дирекция на МВР Пловдив е с министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов, главния секретар Калин Георгиев и колеги от Специализирани полицейски сили – Пловдив.
До нея има фигурка на самурай – подарък от колеги.
***
Любима книга на старши комисар Чонов е Кръстникът, а съвсем резонно филмът по романа на Марио Пузо е любимият му.
Казва, че сериали и шоута не гледа, защото няма време за телевизия.
Няма идол, на когото да се стреми да подражава.
От напитките предпочита червено вино, а от ястията – спагети.
Не слуша чалга.
***
Ще паднеш, ако ти кажа какво обичам, заостря любопитството ми старши комисар Чонов, когато го питам за любим стил музика.
Определено се изненадах, когато разбрах, че е рап.
Тогава Дим да ме няма трябва да ти е настолна песен, отбелязвам.
Слушам я от време на време, както и чужди рапсъстави.
Хонда е любимата марка автомобили на шефа на Областна дирекция на МВР Пловдив.
Чонов не пропуска мачовете на българския национален отбор по футбол.
Има куче голден ретрийвър.
***
През оскъдното си свободно време кара мотори.
Другото му хоби е да събира полицейски значки от различни държави.
Предпочита морето пред планината.
Псува рядко.
Най-много го вбесява интригантството.
Изпитва непоносимост към подмазвачите.
Като всеки мъж на честта е със силен самоконтрол и никога не е изпитвал непреодолимо желание да удари някого.
Вярва в Бог.
– Старши комисар Чонов, как си избрахте професията полицай?
– Бях ученик в гимназия Яворов, когато в класа ми дойдоха униформени представители на тогавашното Окръжно управление на МВР. Те презентираха полицейската професия и след тази среща с няколко мои приятели решихме да кандидатстваме за полицаи. Освен това в моето семейство имаше действащи полицаи, така че не ми е чужда тази професия и реших да тръгна по този път.
– Какво ви се ще да се подобри в работата на Областна дирекция на МВР Пловдив през 2013 г.?
– Много неща искаме да се променят. На първо място социалния статус на служителите – заплащането. Искаме да имаме по-добри автомобили и униформи.
– Симеон Дянков каза, че няма да даде повече пари за МВР тази година.
– Аз казвам какво бихме желали, а дали ще се случи – не знам. Иначе като цяло ние сме дисциплинирани хора и си изпълняваме служебните задължения. До момента не сме изпитали недостиг нито на гориво, нито на коли, нито на униформи. Има дребни случаи, които се преекспонират, но като цяло ситуацията е добра. Искам да благодаря и на кмета на Община Пловдив и кметовете на населени места в областта, които много сериозно ни помагат.
– С кои разкрити случаи се гордеете най-много през изминалата година?
– Доволен съм от работата на Криминална и Икономическа полиция. Много добра операция бе разкриването на телефонните измамници преди няколко месеца. Знаете, че успяхме да документираме над 20 измами в Пловдив и областта. Задържахме 6 лица в Русенска област, които в момента са в ареста с повдигнати обвинения. След този успешен удар, тази престъпна дейност секна и измамите се броят на пръсти. Висока оценка давам и на проведените мащабни операции по противодействие на измамите с ДДС и акцизи. Това са тежки престъпления, които ощетяват държавния бюджет – така бе и с цитрусите, и с луксозните автомобили, акция Фактуристите, които чисто документално източват държавната хазна. Продължаваме да работим по същия начин и през тази година. Освен на тези сериозни криминални и икономически престъпления, особено внимание ще обръщаме и на пътната обстановка и на битовата престъпност, която всъщност тормози хората най-много. Хората не обръщат особено внимание на разкриването на едно голямо престъпление, примерно източване на ДДС от държавата, но всеки от тях, който е пострадал от взлом или кражба, го приема лично. Миналата година с помощта на ръководството на Министерство на вътрешните работи създадохме моторизираното звено Сигма. Мотористите обикалят централната градска част и тепетата с цел да не се допускат улични грабежи и кражби, а ако станат – колегите да могат по най-бързия начин да преследват престъпниците.
– Имало ли е случаи, при които по някакъв нетрадиционен начин сте се справяли с битовата престъпност?
– Понякога подхождаме по различен начин. Например преди време бяха зачестили грабежи, издърпване на синджирчета и кражби на телефони от деца в парк Лаута. Тогава се наложи колегите да минат цивилни на работа с велосипеди в този район и в рамките на една седмица групата бе задържана.
– Кое от неразкритото не ви дава мира?
– През годините ми остава горчивия привкус от нерешения случай с Роза Мачокова. Има достатъчно иззети веществени доказателства срещу неизвестен извършител, което ми дава основание да смятам, че рано или късно това престъпление ще бъде разкрито. /На път за работа камериерката в хотел бе намушкана 54 пъти с нож рано сутринта на 12 септември 2011 в парка на ул. Георги Кондолов в Кючук Париж. Първоначално бе задържан клошар, направил самопризнания, но се оказа, че кръвта по ножа не е негова. – Б. р./
– Подмладихте ръководния състав на пловдивската полиция. Каква е оценката ви за работата на новите началници на 6-те районни управления и шефа на Пътна полиция?
– Действително ръководният състав в момента е доста сериозно подмладен, особено началникът на Пътна полиция, който е съвсем млад човек. За моя радост той внесе един нов полъх в работата на сектор Пътна полиция. Освен него на нови позиции са началниците на групи Пътен контрол и Регистрация. Почти приключи кадровият подбор и окомплектоване на полицейските управления. Според мен с подмладяването на състава се промени цялостно мисленето и отношението към хората, към гражданите в Дирекцията. Не съществува вече и проблема с незавеждането на престъпления, констатиран преди години. Процесът на обновяване на ръководството на Областната дирекция не бе еднократен акт, а продължи плавно. Стремежът ми винаги е бил да намерим хората, които са най-подготвени за тези длъжности и се справят доста добре със своите задължения. Като цяло съм доволен от работата на началниците на звена в Областната дирекция. Изпълняваме успешно задачите, които сме си поставили в началото и продължаваме напред.
– Има ли дефицит на полицаи в Областна дирекция?
– Почти не. Съставът на дирекцията е 90 на сто зает след множеството конкурси, които проведохме през последните 3 години. Единствено имаме недостиг на полицаи в малките населени места – така наречените младши полицейски инспектори и полицейски инспектори. Много малко са кандидатите, които да работят в селата и в районите, отдалечени от големия град.
– Как търсите хора?
– Хората ги търсим чрез обявяване на конкурс. Има ясни правила и критерии, на които хората трябва да отговарят – неосъждани, психически и физически здрави кандидати до 40 години със съответното образование. Пет са нивата, които те преминават при явяване на конкурс – медицински и физически преглед, изследване на психологическа годност, тест за интелигентност и заключително интервю.
– Има ли много оплаквания от граждани срещу служители на Областна дирекция?
– Има такива, но не бих казал, че са много. Няма тревожна тенденция за нарушаване на правата на гражданите или полицейско насилие. Намаляха драстично жалбите и от шофьори, че са им искани пари за извършено нарушение. Причината затова е, че променихме системата за работа на катаджиите. От няколко месеца по разпореждане на главния секретар Калин Георгиев пътните полицаи могат да спират автомобили, само когато има явно извършено пътно нарушение, видима техническа неизправност или съмнение за употреба на алкохол или упойващи вещества. Чрез Прокуратурата също постъпват оплаквания, които се разследват. В сайта на Областна дирекция има и много положителни оценки на граждани за полицейски служители и тяхната работа.
– Бихте ли направили паралел между работата на оперативните работници и дознателите. Къде трябва да се наваксва?
– За всеки конкретен случай разследващите полицаи работят в екип с оперативните работници. Ние създадохме методически указания, чиято цел е унифициране на работата на всички районни управления и сектори. Те са насочени към доброто взаимодействие и екипния принцип на работа, така че разследващият полицай, оперативният работник, полицейският инспектор заедно да разследват и разкриват престъпленията.
– Малко се знае за дознателите. Кажете нещо повече за това звено, те винаги остават на заден план за сметка на оперативните.
– Отделът Досъдебно производство е един от основните стълбове на Дирекцията. Имаме около 130 разследващи полицаи, които се справят качествено и добре с работата си. Това не е само моя оценка, а и на Районна и на Окръжна прокуратурата. С методическите указания, които споменах, се цели разтоварване на разследващите полицаи от всички маловажни случаи, за да могат те качествено и в срок да си извършват разследванията. Голяма част от маловажните случаи се поемат от полицаите.
– В медиите се експонират повече разкритите от Криминална полиция престъпления, в сянка остава Икономическа полиция. Кажете някои от по-големите случаи.
– Не бих казал, че случаите на Икономическа са подценявани. Мога да дам за пример Захарната афера от миналата година, фабриката за незаконни цигари в Патриарх Евтимово и ред други операции на Икономическа полиция.
– Фокусът на 2013 г. са парламентарните избори през юли и кампанията, която вече започна. В състояние ли е МВР да противодейства на купуването на гласове?
– МВР може да противодейства успешно, ако ползва целия инструментариум законодателни способи. Тук е ролята на законодателя – дали престъплението купуване на гласове ще бъде формулирано като тежко или не, и до каква степен. Доста се дебатира и в парламента. Съвсем скоро ще имаме ясни правила. Що се отнася до рутинните мерки с цел недопускане на корупционни практики, купуване на гласове и търговия с влияние, ще работим така, както сме го правили и преди.