На подсъдимата скамейка застават Рангел Колев /43/, Видко Найденов /44/ и Йордан Велев /42/ – и тримата от Рогош, които отвличат 4-ма роми, и с побой и методи, достойни за Светата инквизиция, се опитват да ги накарат да признаят кражба на мобилен телефон.
Колев, който е управител на фирма Таня 2000 ЕООД, е женен и с чисто съдебно минало.
Той е наемател на магазин за хранителни стоки в с. Скутаре.
Найденов, който е работник в ЕТ Лицето в Рогош, също е женен, но има присъда, по която е реабилитиран.
Велев е ерген и няма присъди, работи като шофьор в ИПС Инфраструктура София.
Историята започва на 30-ти март 2012 г. , когато Рангел Колев купува мобилен телефон Самсунг за 127 лева от магазин на Глобул в пловдивския квартал Тракия.
Той оставя новата придобивка на задната седалка на микробуса Мерцедес, който кара.
После отива в магазина си в Скутаре и почва да разтоварва стока.
По същото време пред и вътре в бакалията стоят група роми.
Едва на следващия ден Рангел се сеща за телефона и установява, че е изчезнал от колата.
На 2-ри април той разказва на продавачката в магазина си за мистериозната кражба.
Тя споделя, че й направило впечатление как един от ромите, които са отпред в момента на обира, на следващия ден пазарува с банкнота от цяло 50 лева, а други двама – с цели десетолевки.
На предприемача веднага му святка лампичката, че тримата най-вероятно са откраднали телефона и са го продали, откъдето са изкарали мангизите.
Рангел решава да не подава молба в полицията, а да действа според древното правило Око за око, зъб за зъб.
Той вика на помощ двамата си верни приятели – Видко и Йордан и им разказва замисъла си, като набелязва и целта – ромите да признаят кражбата и да му върнат телефона.
След щателно проучване Рангел научава и имената на крадците – Антон Динков /17/, Димитър Христев и Октай Мишев /13/ – и тримата от Скутаре.
Речено-сторено.
На 4-ти април около 17 часа предприемачът вижда 13-годишния Октай и му обяснява, че има нужда от трима души, които да натоварят желязо от дома му.
Предлага му да извика Антон и Димитър, като им обещал по 5 лева на калпак.
Неподозиращи коварния замисъл ромите се съгласяват и се качват в буса на Рангел, който предварително се уговаря с Видко Найденов да ги затворят в неговата къща в Рогош на ул. Никола Петков.
Около 19 часа той стоварва циганите на уреченото място и ги вкарва в пристройка до дома на Видко.
Очевидно фен на твърдите възпитателни методи на Макаренко, Рангел грабва дървена бухалка и почва да налага ромите по ръцете, краката и гърба като не спира да ги пита кой от тримата е задигнал телефона.
Да помогне приятеля си се включва и Видко, който поради липса на специален инструмент, удря и рита ромите по телата, а Октай получава и шут в лицето.
Първоначално разпитваните твърдо отричат, че са откраднали телефона.
После обаче най-малкият – 13-годишния Октай не издържа и признава с рев, че крадецът е Виктор Атанасов /16/ от Скутаре.
Тогава Рангел и приятеля му Йродан Велев грабват Октай и потеглят с буса за Рогош, а останалите двама роми предвидливо са заключени в пристройката.
Понеже Октай не знае адреса на Виктор, се наложило пътем да качат друг негов авер Вълчан Цветков, който да ги отведе до къщата.
Цветков слиза и вика Виктор да дойде и той се появява с баща си Рангел Атанасов.
Рангел заповядва на непълнолетния циганин да се качи в микробуса, но той се ослушва.
Тогава вбесеният предприемач го хваща за якето и го вкарва вътре. После потеглят с мръсна газ и висока скорост.
Още преди да е спряло свиренето на гумите, Рангел удря чумбер зад врата на Виктор и се разпорежда: Казвай къде е телефона, че няма да се прибереш жив тази нощ у вас!
Малкият обаче отвръща, че няма представа за какъв телефон става дума.
После вкарват Виктор и Октай обратно в пристройката в Рогош, където са заключени другите двама цигани и почва яко млатене.
Йордан Велев удря шамар по лицето на Октай и го пита къде е телефона, но той не казва.
После рита няколко пъти Виктор по тялото и го удря с юмруци по главата и гърба, за да признае обира – той обаче отрича.
Рангел Колев раздава пропорционално удари с бухалката на всички роми, а Найденов рита в лицето Октай и останалите и ги млати с юмруци. После Йордан Велев си тръгва, а Колев и Найденов завеждат Октай в гараж наблизо.
Там те измислят достоен за Светата инквизиция начин за изтезание – връзват му краката за желязо, монтирано на тавана и го пускат да виси с главата надолу.
После продължават да го питат за телефона. Междувременно показват на останалите роми каква съдба е сполетяла Октай и продължават да ги бият, за да издадат къде е телефона.
После Колев и Найденов се смиляват над 13-годишния ром и го отвързват, после го закарват при останалите.
Накрая ги качват в микробуса и най-сериозно им съобщават, че ще ги закарат на река Марица, където ще ги убият.
Тогава Антон Динков си признава, че е откраднал телефона и той се намира в дома му в Скутаре.
Рангел Колев и брат му Спас качват четиримата роми на буса и ги карат до Скутаре, като по пътя свалят Виктор Атанасов.
След това отиват до къщата на кмета на Скутаре Стоян Добрев, обясняват му, че Антон е признал за кражбата на телефона и настояват да ги придружи до къщата му в ромската махала, за да си го вземат.
Рангел свалил Октай и Димитър пред магазина си и продължили към дома на Антон.
Там циганинът обаче влиза в дома си и разказва на близките си, че е пребит.
Баща му излиза отвън и вика кмета от буса да дойде в дома му.
Вътре Антон се съблича, за да покаже на Добрев синините си по тялото.
Тогава кметът го съветва да се обади на полицията и Бърза помощ.
После Стоян Добрев, Рангел Колев и брат му Спас си тръгват, а родителите на четиримата пострадали роми сигнализират в районното в Труд за инцидента.
Октай Мишев е с травматичен оток в лявата половина на лицето, контузия на лакътната става и кръвотечение от носа, вследствие на удари с или върху тъп предмет /бухалки, ритници, юмруци/, установява съдебно-медицинската експертиза.
При разпитите по време на разследването и тримата мъже не се признават за виновни.
Така и не става ясно кой е откраднал и телефона.