Движение България на гражданите даде в Пловдив официалния старт на национална кампания Граждански референдум.
Това съобщиха на пресконференция водачите на партийните листи за Варна Даниел Вълчев, за Пловдив Калин Томов, за Пловдив област Димитър Танев и лидерът на Движение България на гражданите за Пловдив и втори в листата д-р Димитър Шишков.
Знаково е, че стартираме инициативата си от Пловдив, който е бил една от столиците на българската държава, обяви Калин Томов.
Той посочи, че през последните 10 дни са организирани представителства в 25 пункта, 132 шатри, маси и 8 пътуващи микробуса- единият в Пловдив област, чрез които ще се осъществява Граждански референдум.
Тя е продължение на кандидат-президентската кампания и целта е да чуем гласа на хората, да поставим най-важните за българското общество въпроси и да насочим развитието на българския политически живот в правилна посока, обясни Томов.
Нужна ли е нова конституция на България, трябва ли да се намали броя на депутатите в българското Народно събрание, необходимо ли е всеки българин да има право пряко да се обръща към Конституционния съд, нужно ли е в министерствата да има постове заместник-министри, трябва ли в конституцията да се създадат гаранции за защита на българската природа, трябва ли конституцията да гарантира финансова децентрализация на общините, трябва ли да се промени моделът на управление на съдебната система и начина на избиране на Висш съдебен съвет и необходимо ли е гражданите по-лесно да инициират референдуми, които да имат задължителен за управляващите характер са осемте въпроса в инициативата на движение България на гражданите.
Участниците могат да отговарят на въпросите анонимно, без да оставят имена, ЕГН-та и телефони, посочи още водачът на листата на Движение България на гражданите за Пловдив Калин Томов.
Освен националните въпроси, които ще се задават на участниците за всяка отделна община в допитването фигурират и въпроси, свързани с местната власт, обясни водачът на листата на Движение България на гражданите за Варна Даниел Вълчев.Считаме, че най важното е онзи, който упражнява власт, да носи отговорност, обясни мотивите за инициативата зам.-председателят на Движение България на гражданите.
Той припомни, че когато се приемала сега действащата конституция, тогавашните депутати гладуваха, падаха и ставаха пред градинката на парламента. Когато обаче спечелиха изборите, те забравиха че са против и почнаха да управляват с нея. Ние от България на гражданите няма да забравим, категоричен е Вълчев.
Той не смята, че с намаляване на броя на народните представители, които сега са 240 и със спестяването на 100 заплати, ще се оправи България.
Има обаче доста хора, които не помним, не сме виждали никога на трибуната и не са внасяли нито един законопроект, но де факто те упражняват власт и имат тежест в българския публичен живот без да знаем имената им, счита Даниел Вълчев.