Бившият син кмет три мандата на Плевен и сега член на Националния съвет на Движение България на гражданите Найден Зеленогорски се обяви за промени в Конституцията, които партията ще инициира след влизането й в парламента на 12 май.
Зеленогорски, който е ръководител на Местно самоуправление и регионална политика в ДБГ, е категоричен, че Конституцията не изпълни очакваните цели от началото на прехода.
Промените трябва да гарантират разделението на властите, човешките права и да рестартират финансовата и функционална децентрализация, която ГЕРБ спря, каза Найден Зеленогорски.
Повече власт и финансови възможности на общините – това иска ДБГ, като допълнително се субсидира преизпълнение на постигнатото от общини отличници.
Зеленогорски обясни нагледно – при преизпъленние на 100 единици заложен приход, съответната община трябва да получава премия, че се справя с инвестициите и новите работни места.
Целта на промените в Конституцията е силно местно самоуправление, разгръщане на потенциала на гражданската инициатива и преди всичко – гражданския контрол, посочи Найден Зеленогорски.
Точно липсата на такъв контрол създаде проблема с протестите срещу монополите и начина на управление на градовете, включително Пловдив, каза още екскметът на Плевен.
Аз съм неприятно изненадан от драстичното повишение на данъците в Пловдив, мотивира се Зеленогорски.
Дясна политика е подобряване на бизнессредата и нормални поносими данъци, увеличението им е лява мярка, няма нищо общо с дясното, колкото и ГЕРБ да се самоопределят като десни, каза Зеленогорски.
Той се обяви и за увеличаване броя на полицаите, тъй като редът и сигурността в малките населени места са един от големите проблеми на България днес.
Друг тежък проблем е, че стандартите за държавно делегираните дейности не онговарят на реалностите, посочи Зеленогорски.
Той даде пример с училищните бюджети.
1200 лева годишно за издръжката на ученик са крайно недостатъчни и карат общините да посягат на местните приходи, за да дофинансират недостига в образованието.
Реално местно самоуправление в България няма, след като максимум 20% от приходите на общините се харчат с решение на ОбС, а всичко друго се разписва от Министерство на финансите, каза още Найден Зеленогорски.
Европа е на регионите и, ако искаме да сме европейска държава, усилията ни трябва да са именно в децентрализацията, категоричен е той.
Зеленогорски вижда далеч по-големи възможности в усвояването на евросредствата.
Говорим за 32 млрд за периода 2014 – 2020, но ако усвояването остане в сегашните нива – 1/3-та, това не са 32 милиарда, каза той.
Според него средствата трябва да се договарят така, че да има равнопоставеност между общините, а не богопомазани градове.
Като особен проблем тук Зеленогорски вижда недостатъчните средства на малки общини да дофинансират големи проекти.
Откъде една община с 8 млн. бюджет да извади пари за дофинансиране на Воден цикъл за 36 млн., попита риторично Зеленогорски.