За опасност от ентическо напрежение алармира кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов по повод скандалното решение на Окръжен съд Пловдив да даде на Главно мюфтийство архитектурния паметник Куршум джамия, който се намира на 100 метра от къщата на Апостола и на 50 от знаменития пл. 20 юли в града на Левски.
Джамията, която има акт за публична държавна собственост от 1946 и на два пъти е актувана за публична общинска собственост, е архитектурен паметник на културата от 1964 г.
Кабаиванов и председателят на ОбС Карлово Стойо Карагенски внесоха днес въззивна жалба в Апелативен съд Пловдив.
Над 5000 карловци са се подписали за броени дни в подписка за запазването на паметника, който е общинска собственост. Алармирани са всички депутати от 17 МИР Пловдив област.
Решението на окръжните магистрати се базира на Нотариален акт от 1923 г., когато в кантора в Карлово само с 2-ма свидетели се приписват като собственост на мюфтийството не само Куршум джамия, но още 24 обекта в града.
Повече от 60 години Куршум джамия не се ползва замолитвен дом, каза Карагенски.
От 30-хилядно Карлово 95% са християните. Мюсюлманите си имат действаща джамия и в момента, посочи пък кметът Кабаиванов.
Трайно ще бъде нарушен етническия мир в града, ако последващите инстанции – Апелативен и Върховен касационен съд, потвърдят решението на Окръжен, каза той.
Имоти публична общинска собственост не подлежат на реституция, категоричен е кметът.
Той е наел столична адвокатска кантора да брани интересите на карловци.
Дали подобно решение е възможно в една Гърция или Сърбия, попита риторично Стойо Карагенски.
Случва се заради разпада на държавността, който се наблюдава в момента, категоричен е той.
Храмът, който е строен през 1485 г., е върху останките на старата църква Света Екатерина, а колоните са от друг християнски храм – Свети Спас.
Карлово няма да допусне реликвата заедно с повече от 2000 квадрата тревна площ да отидат в ръцете на Главно мюфтийство, предупредиха двамата първенци на нарочна пресконференция в Пловдив.