8 роми са в ареста с постоянна мярка задържане под стража, девети е с парична гаранция.
Това е резултатът от две акции на пловдивската полиция под наблюдението на прокуратурата във връзка с епидемията от телефонни измами предимно на възрастни хора по схемата „катастрофа с роднина”.
Нанесените щети са за над 36 000 лева, от които 17 000 са реално взети от измамнитице, а останалите 19 бона са спрени благодарение на акцията.
Това обявиха на съвместна пресконференция днес главният секретар на МВР Светлозар Лазаров, шефа на Областна дирекция на полицията главен инспектор Пламен Узунов, окръжният прокурор Румен Попов и говорителят на Районна прокуратура Атанас Илиев.
Над 50 са случаите на телефонни измами в Пловдив и областта от 01/09/13 досега. Други 150 опита са неуспешни.
Първата операция срещу мнимите лекари е извършена на 17/01/14 в село Камен, Стражица, и Горна Оряховица. Втората е на 06/02/14 в гр. Ветово, Русенско.
С постоянна мярка задържане под стража са 8 лица, иззети са над 70 броя джиесеми и сим-карти. Мнимите лекари действат по строго отиграна схема.
Обаждат се на случаен стационарен телефон и с плачещ глас съобщават на човека, обикновено пенсионер, че е станало тежко произшествие с негов близък и са необходими пари за спешна операция.
Следва второ потвърждаващо обаждане и за 10 минути жертвата е поставена в ситуация на силен стрес.
Третата стъпка е координатор от съответното населено място да вземе договорената сума.
В повечето случаи координаторът не знае, че е част от престъпна верига.
Четвъртата стъпка е лице, което прибира парите и ги предава на организатора на измамата.
Шайките мними лекари се даествали в Пловдив, Асеновград, Баня, Първомай, Стамболийски, Костенец, Кюстендил, Виноградец, Карабунар.
Опитите за измама спрямо броя на успешните е 3:1.
Делата ще се гледат при закрити врати заради приложени СРС-та.
Прокурор Атанас Илиев е категоричен, че няма държавни служители – полицаи, лекари, данъчни, прокурори, които да искат пари по телефон.
Той за пореден път призова хората да не се връзват на подобен род измами, а да сигнализират полицията.
Първите схеми на телефонни измами тръгнали именно чрез мними полицаи, които искали пари за плащане на гаранция или следователи – да прикрият някакво производство.
От 2012-та обаче телефонните измамници напипали печелившата схема катастрофа с роднина и спешна животоспасяваща операция.
Срещу 8-те с повдигнати обвинения се води интензивно следствие и се изискват справки от мобилните оператори.
Ако вината им бъде доказана, те ще получат от 1 до 6 г. затвор, при рецидив може да се иска и до 10-годишна присъда.