Пред – световната купа и петия кръг от националната лига по парапалнеризъм в дисциплината – целно кацане бе спечелена от българина Цветан Цолов с резултат от 15 см
. Призовото второ място зае Веселин Георгиев с 26 см, трети стана Методи Методиев с 49 см.
Само на 1 см разлика след него се класира сръбския състезател Горан Дуркович.
Поради неподходящите условия за излитане , планираният за днес шести рунд не се състоя.
От жените първа се класира Риманте Цолова, втора Веселина Петрунова, а трета остана сръбкинята Милица Малинкович.
Победителите в крайното класиране получиха парични награди – за първо място 300 лв, за второ – 200 лв и за трето – 100 лв.
Всички отличени получиха предметни награди осигурени от спонсори.
Перфектната организация позволи още в първия състезателен ден да се направят 5 рунда.
По-важното е, че всички състезатели летяха изключително безопасно, добрата инфраструктура, лифта, подходящите метеорологични условия, и отлично свършената работа на съдии, спасители, медицински екипи и организатори дадоха основание Сопот да стане популярно място по парапланеризъм и в тази дисциплина.
Досега в Сопот се провеждаха само състезания в дисциплината крос – кънтри.
По този начин Сопот отново даде заявка за провеждането на големи състезания от европейски и световен ранг в целното кацане.
Всичките 26 участници в надпреварата отчетоха, че Манастирска поляна е трудна мишена за целене, въпреки подходящите условия за кацане.
Изискват се високи умения, много опит и концентрация.
Предизвикателствата за организаторите от СК “Шамбала” и община Сопот тепърва предстоят, защото догодина това място трябва да бъде готово да посрещне световна купа в тази дисциплина.
За местните хора и моножеството туристи състезанието бе атракция, защото можеха да наблюдават през цялото време излитанията и кацанията.
Те съприживяваха емоциите заедно със състезателите.
Те си пожелаха Сопот да се превърне в световна столица на парапланеризма още повече, че Сопот разполага с голям язовир, над който могат да се извършват и акросъстезания /една от предпоставките за провеждането на тези състезания е акробатичните фигури да се извършват над вода/.
Още малко история – специална награда на това състезание получи словенеца Антон Сволжак, с чието име се свързва началото на този вид спорт в България.
За първи път той идва в България през 2002 година по работа и остава да живее в Перник.
Там се запознава с местните пилоти Димитър Ралев и Методи Методиев, все известни имена в парапланеризма. Те започват да тренират тази дисциплина.
В следващите години този спорт придобива все по-голяма популярност и сред българските парапланеристи и много от тях започват да я практикуват.
През 2012 Димитър Ралев става европейски шампион, Цветан Цолов става носител на много световни купи и печели призови места на състезания в Европа и други страни. Най-високо в световната ранг листа стига Валери Цветанов, след победата си на световната купа на остров Бали, Индонезия.