Библиотекарката в читалището на Златитрап Стефка Александрова /56/ и застрахователен агент към ЗК Дженерали застраховане АД, прибра от клиенти 327 лева за сключени застраховки, без те да са валидни.
Парадоксът е, че жената измамила и зет си, като му взела парите за Гражданска отговорност без да активира действителен договор за застраховка.
Разплитането на казуса тръгнало именно от родственика на агентката, когато внесъл втората вноска в офис на компанията в Стамболийски и станало ясно, че такава застрахователна полица няма регистрирана.
Районна прокуратура внесе в съда обвинителния акт срещу Стефка Александрова.
На 29-ти септември 2006 г. бившата ЗК Орел, сега Дженерали застраховане АД София наема Александрова за застрахователен агент.
По силата на контракта тя трябвало да прави застраховки от името на ЗК Орел АД срещу комисионна.
Сключените застрахователни договори, тя трябвало да отчита до края на деня или най-късно – до края на работната седмица.
Според условията обаче тя трябвало да съобщи на компанията за парафиране на застрахователна полица по телефона до края на работния ден.
През 2009 г. в компанията имала 2 големи офиса под тепетата – Пълдин и Пловдив и няколко по-малки по кварталите.
Александрова работила в офис в квартал Христо Смирненски под шапката на фронтофис Пловдив.
В края на 2008 г., когато имала парични затруднения, Александрова започнала да сключва застрахователни полици без обаче да ги отчита в ЗК Дженерали застраховане АД София.
Тя прибирала парите и оформяла документите, но не ги регистрирала в офиса и те съответно не били валидни.
Така на 1-ви ноември тя сключила договор за застраховка Гражданска отговорност на Фиат Типо с мъж от Златитрап.
Той поискал да плаща на вноски и по искане на агентката платил веднага първоначалната от 38 лева, а после още 37.
По същия начин на 4-ти ноември Александрова прибрала 80 лв. на бивша своя колежка от Евроком, пак за Гражданска отговорност на автомобила на съпруга й.
На 18-ми ноември библиотекарката застраховала пък домашното имущество на своя съселянка от Златитрап срещу 30 лева.
В края на годината взела 48 лева за Гражданска отговорност на току-що купения ВАЗ на друг познат от Златитрап.
Черешката на тортата обаче бил когато Александрова направила фиктивна застраховка и взела парите за Гражданска отговорност на собствения си зет Любомир Дрянков–съпруг на дъщеря й.
47 лева била първоначалната вноска, която агентката прибрала от зет си, като договорът за разсрочено плащане бил за общо 150 лева.
На 8-ми януари 2009 г. агентката пак сключила договор със своя съселянка за разсрочено плащане на Гражданска отговорност за колата на дъщеря й при първоначална вноска 47 лева.
През март 2009 г. зетят на Александрова отишъл да плати втората вноска от договора за застраховката Гражданска отговорност в офиса на Дженерали застраховане в Стамболийски.
Дрянков представил на офиссътрудничката Анелия Въкова екземпляра от контракта, даден му от тъща му.
На жената й направило впечатление, че данните са попълнени неточно в полетата, но понеже в офиса нямало компютър, вързан към информационната система на компанията, не заподозряла нищо.
След като приела парите от Дрянков, жената се свързала по телефона със Запрян Цветков, шеф на офиса в Смирненски, към който работила Александрова и докладвала за вноската.
След проверка в базата данни Цветков разбрал, че такава полица не съществува и докладвал на шефката на офис Пловдив Донка Колева и на централата в София.
От офиса в Стамболийски пък се обадили на зетя на Александрова и му върнали платената вече втора вноска по полицата.
За да разследва случая в Пловдив пристига Бойко Кръстев, главен експерт в дирекция Сигурност и предотвратяване на застрахователни измами.
Цветков и Кръстев посетили дома на застрахователната агентка в Златитрап.
Пред шефовете си Александрова заявила, че наистина не е отчела първата вноска от 47 лв на застраховката на Любомир Дрянков, защото той бил неин зет.
Освен това библиотекарката обещала да върне всички получени, но нерегистрирани застраховки, както и празните бланки, стикери и други материали на компанията.
На 6-ти април Александрова предала в офис Пловдив невалидните полици, а неин роднина по-късно занесъл и празните бланки.
Срещу нея е повдигнато обвинение по чл. 209 ал.1 т.3 вр. чл.209 ал. 1 вр. чл.26 ал.1 от НК за измама извършена от длъжностно лице в кръга на неговата длъжност.
Наказанието, което предвижда НК е от 1 до 8 години лишаване от свобода.
При разпитите по време на разследването Александрова се признава за виновна. Жената е с чисто съдебно минало.
Тя е с мярка за неотклонение подписка.