Над 7 млн. задължения от натрупания 11,1 млн. дълг на Община Карлово в мандата на червения градоначалник Найден Найденов /2007-2011/ са стопени.
До 2017-та година кметът д-р Емил Кабаиванов, който се кандидатира за трети мандат като номинация на Реформаторския блок, поема ангажимент да изведе общината на нула.
На пресконференция днес д-р Емил Кабаиванов и неговият екип представиха финансовия отчет на Общината за период 2011-2015 г.
Периодът беше тежък от финансова гледна точка, но затова пък Община Карлово може да се похвали с редица успехи.
Общината успя, въпреки противоречивата политическа и икономическа ситуация в страната, да стабилизира финансите си.
На първо място, като фактор, който влияеше негативно на общинските финанси, може да се определи огромната маса неразплатени, просрочени задължения.
В началото на отчетния период, в края на 2011 г. дълговете на Община Карлово бяха в размер на 11 млн. лева, натрупани през мандат 2007 – 2011 г.
За сравнение, в края на мандата 2003 – 2007 г. задълженията на общината възлизаха само на 1, 6 млн. лева, тоест за четири години се бяха увеличили 8 пъти.
Това поставяше общината в изключително тежко финансово положение, защото трябваше ежегодно да се заделят сериозни ресурси за изплащане наследените дългове.
Веднага в началото на мандата беше приета Програма за финансово стабилизиране на Община Карлово, която даде положителен резултат.
В рамките на настоящия мандат, който още не е приключил, Община Карлово успя да върне над 7,6 млн. лева на кредиторите си и към настоящия момент дължи вече само 3,4 млн. лева.
Кметът д-р Емил Кабаиванов има точен план, съгласно който дълговете на общината да бъдат изплатени изцяло в рамките на следващите две години.
Тежкото дългово наследство, с което започна настоящия мандат донякъде се обяснява и с неефективното управление на приходите през мандат 2007 – 2011 г.
Бяха необходими спешни мерки.
Приемането на програмата за финансова стабилност на общината е само една от тях. Като нейно следствие, само през месеците ноември и декември 2011 г. бяха събрани над 1 млн. лева собствени приходи.
Тенденцията да се увеличава събираемостта се запази през целия настоящ мандат.
През 2011 г. са събрани 5,2 млн. лева собствени приходи, то през 2014 г. те възлизат на над 8,2 млн. лева.
Увеличението е над 50 %.
Увеличени са значително и приходите от местни данъци и такси /МДТ/.
Ако през периода 2008 – 2011 г. са събрани 11,9 млн. лева, то само за 35 месеца през периода 2012 – 2014 г. са събрани над 12,1 млн. лева.
Абсолютен рекорд държи събираемостта през 2014 г. когато в общинската хазна са влезли близо 5,7 млн. лева приходи от МДТ.
В предишни бюджетни години подобни нива не са постигани никога – единствено през 2001 г. приходите са били около 5 млн., но трябва да се отбележи, че това е станало преди отделянето на Община Сопот от Община Карлово и съответно всички имоти на ВМЗ „Сопот“ са били данъчно задължени към Община Карлово.
Изключително важно е да се отбележи, че този ръст на приходите не е следствие на повишение на данъците и таксите, а на подобрена събираемост.
Нещо повече, Община Карлово не само не увеличи налозите през мандат 2011 – 2015 г., каквато законова възможност имаше, но и ги намали за някои социални групи.
От 2015 г. хората с увреждания и социално слабите се ползват с 25% намаление на „такса смет“.
Намеренията на общинското ръководство са да продължи да увеличава събираемостта на приходите, което ще даде възможност за ново намаляване на МДТ.
Повишената събираемост на приходите е илюстрация на подобрения административен капацитет на Община Карлово.
Това е постигнато с подобряване на координацията между общинските структури и тяхната оптимизация.
В рамките на мандат 2011 – 2015 г. разходите на общинската администрация са намалени с 19 % спрямо предходния мандат.
Като илюстрация може да се даде например факта, че през 2011 г. за писма и данъчни съобщения са похарчени 25 000 лв., а през 2015 г. само 6 600 лв.
Независимо от финансовите трудности през последните 4 години общината успя да постигне следното:
1. Стриктно бяха спазвани приоритетите, заложени в бюджета при разплащане на заплати, осигурителни вноски, издръжка в целодневни детски градини и детски ясли, дейността на „Домашен социален патронаж“ и др.
2. Общината работеше в един нормален финансов ритъм, без спиране на предоставяне на публичните услуги и спиране функциониране на образователни, социални и културни заведения.
3. Нито един месец не е имало закъснение на изплащането на заплати и осигурителни вноски на работещите в бюджетната сфера.
Благодарение на строгата финансова дисциплина годишните отчети на Община Карлово за 2012 г. и 2013 г. са одобрени от Сметната палата на Република България с гриф „Заверка без резерви“.
Очаква се същото одобрение да получи и отчетът за 2014 г. Като успех могат да бъдат изтъкнати и два други факта.
През отчетния период 2011 – 2015 г. кметствата на населените места в общината, без общинския център, са получили 92 % от заявените финансови средства.
Това означава, че кметовете на градовете и селата в Община Карлово са получили почти всичко, което са поискали от кмета на общината
И на фона на дълговото бреме Община Карлово е заделила близо 8,7 млн. лева за инвестиционни разходи от собствен бюджет.
До момента по Оперативни програми са реализирани проекти за 25 279 900, 00 лв.
Общината разполага с готови работни проекти за Оперативни програми в периода 2014-2020 за над 95 000 000 лв. за Карлово и всички кметства.
Изнесените факти и данни доказват, че професионалното и почтено управление на общинските финанси задължително дават добри резултати.