18 юли 2015 г. – 16.00 ч. зала „Васил Караиванов” Община Карлово
Дългогодишната традиция да се представят в деня на рождението на Апостола нови, създадени през последната година научни и художествени творби – книги, сборници, филми и др. ще бъде спазена и тази година от организаторите. Националният музей „Васил Левски” и Фондация „Васил Левски” ще представят на вниманието на карловци и на гостите на града четири издания: Петко Еврев, Предател ли е поп Кръстьо? „За” и „Против”, АСКОНИ-ИЗДАТ, с. 2015 Г.
В ръцете на читателя е поредната книга, разискваща един от най-спорните въпроси в историята на Българското възраждане, вълнуващ всеки българин до днес, а така ще бъде и занапред – истина ли е, че поп Кръстьо е предателят на Васил Левски или той незаслужено е оклеветен и набеден за такъв? За разлика от редица други „изследователи”, които търсят „доказателства”, за да докажат своята предварително изградена теза, Петко Еврев предоставя на читателя почти всички мнения „за” и „против”, като отдава правото на всеки да защитава собственото си виждане. Категоричното му заключение обаче, базирано на досега познатия изворов материал, е, че до този момент няма нито едно документално доказателство, което да уличава поп Кръстьо Никифоров в приписваното му деяние. Юбилеен вестник „Паметникът. 120 години от откриването” – издание на Фондация „Васил Левски” и Общобългарски комитет „Васил Левски”, юли 2015 г.
Това е едно изключително интересно издание, свързано със 120 години от откриването на паметника на Апостола на българската свобода Васил Левски в София. В него любознателният читател ще открие редица нови факти, исторически доказателства и мнения по въпросите за това кому принадлежи инициативата за построяването на тази българска светиня, през какви перипетии преминава строителството и защо изграждането й продължава цели 17 години. Публикувани са още материали за изграждането на паметниците на Левски в Карлово и Ловеч.
Автори на материалите са проф. д.и.н. Иван Стоянов, проф. д-р Пламен Митев, Дора Чаушева и Теодор Тончев. При внимателно запознаване с написаното читателите ще се убедят, че днешното окаяно положение на държавата ни не е резултат единствено на последните 25 години. Ана Кузманова, „Карлово. Основаването и дейността на Женско дружество „Възпитание” през 1869 – 1919 г. Карлово. Личности и събития”, 2015 – издание на Исторически музей – Карлово Книгата е непубликуван досега текст на авторката от нейния богат архив, оригиналът на който се съхранява в ДА гр. Пловдив, а другите и трудове, фотографии, документи, кореспонденция, преписи, и спомени се съхраняват в ИМ-Карлово.
Изданието съдържа ценни и изключително интересни сведения за историята и дейността на Женското дружество в Карлово и неговите деятелки, както и сведения, и спомени издирени и записани от авторката за видни карловски личности и събития. Изследването е плод на дългогодишния издирвателски труд на Ана Кузманова и е ценно преди всичко с това, че представя детайлно дейността на Женско дружество в Карлово, ползвайки достоверни източници, устави, протоколи, спомени на видни деятелки, фотографии, данни за дейността на дружеството и в следосвобожденската епоха, факти които досега не са публикувани и в това отношение нейната монография има приносен характер.
Книгата на голямата карловска дарителка и общественичка е безценен източник на сведения за изследователите на Българското възраждане и следосвобожденската епоха, за всички които се интересуват от историята на Карлово и милеят за родния град. Сборник „Българско възраждане. Идеи. Личности. Събития”, т. 16 – 2015 г. Този том от поредицата на Общобългарския комитет „Васил Левски” и Фондация „Васил Левски” се финансира от Дирекция на музеите – гр. Копривщица и включва материалите от научната конференция в родния град на Любен Каравелов през 2014 год., посветена на 180-годишнината от неговото рождение.
В Националната конференция участват множество представители на научните среди като акад. Константин Косев, проф. дин Николай Жечев, проф. дин Иван Стоянов, доц. д-р Огняна Маждракова-Чавдарова, доц. д-р Димитър Цанев, Райна Каблешкова – Серафимова, д-р Кети Мирчева, д-р Веселина Андонова, проф. Николай Чернокожев, проф. дин Николай Аретов, доц. д-р Елена Хаджиниколова, Даниела Цонева, Дойчо Иванов, Мария Караниколова, доц Славка Керемидчиева, Светла Мухова, Дора Чаушева, доц. д-р Георги Вълчев. Ръководител на конференцията е проф. д-р Пламен Митев. Сборникът включва изследванията на участниците в тази конференция.
Всички представяни издания ще могат да бъдат закупени на място. През тази година литературният салон ще има втора част, в която участниците в Националния туристически поход „По стъпките на Апостола” ще представят с презентации отделните лъчове, техните маршрути, своите преживявания по време на похода.