Състав на Карловския районен съд с председател районния съдия Стилиян Манолов и двама съдебни заседатели прати в затвора при първоначален строг режим четирима крадци на добитък, двама техни помагачи се разминаха с условни. Случаят е като от Дивия Запад. Ето го!
Според обвинителният акт, изготвен от прокурора при Районна прокуратура – Карлово Петя Радева серията от така наречените „джамбазки кражби”, стресирали в началото на миналата година стопани и пастири от Карловския регион, започва привечер на 07.01.2014 г. с мистериозното изчезване от стадото на две крави, станало между селата Розино и Христо Даново.
Загубата е тежка, защото и двете крави са бременни.
Напразни остават усилията на пастира Марин Колев и на дъщеря му Василка Колева да ги открият. Двамата дълго бродят из пасбищата в района, но надеждата им да срещнат кравите не се сбъдва.
Междувременно собственикът на животните Годо Шакиров Аликов поискал от пастира обезщетение от по 1600 лева на крава – толкова, колкото си ги бил оценил сам, че струват. Пастирът Марин Колев успял да събере и да му заплати общо 1500 лева като обезщетение за двете липсващи животни. По-късно разследването ще установи, че реалната пазарна стойност на двете крави е общо 1200 лева.
Седмица по-късно от друго стадо крави, изведено на паша в местността „Долната бяла вода” в землището на Клисура пак изчезва крава. Този път тя е породиста, кръстоска между „Абърдийн ангус” и „Херефорд” и пак се оказва бременна. Стадото е собственост на животновъда Иляз Местан от с.Розино, а пастир в злополучния ден е бил Гюрсел Фейзула. При връщането от паша в 17,30 ч. той установява, че кравата липсва. На момента стопанин и пастир предприемат издирване, което настъпването на нощта осуетява. По-късно ще се изясни, че местността е доста голяма, теренът е хълмист и е било невъзможно пастирът да има видимост към всички животни едновременно. Това е причината той да не е видял какво се е случило с изчезналото животно.
Междувременно на 08 срещу 09.01.2014 г. от района на бившия селскостопански двор в с. Слатина изчезва един от двата коня, собственост на Нешо Стойчев. Според показанията му и двата коня били оставени на паша завързани здраво с метални синджири и той не може да си обясни липсата на единия кон.
Няма такъв късмет Марин Маринов от Кърнаре, който 27.01.2014 г. губи и двете си животни – кон и кобила, оставени на паша в местността „Чешме чаир”. За неговия случай в обвинителния акт е написано: „Същия ден, вечерта в около 19,00 ч. той отишъл да прибере животните и видял, че ги няма. Предприел търсене в местността и местата около нея. Търсенето му било безуспешно, нямало никакви следи.”
Златата съдба не отминава и кравата на бръснаря от Розино Айдън Мехмед. Животното било прибрано вечерта в обора и здраво завързано с метален синджир за яслата. Впоследствие ще се установи, че врати не са разбивани и няма очевидци на изчезването на кравата от не само от двора на Айдън Мехмед, но и от селото.
Сред животновъдите в региона лошите вести се разнасят бързо. Някои от тях имат горчив опит от посегателствата върху добитъка им от крадци-касапи, които транжират на място набелязаните животни, вземайки отбрани части от месото. Но другото остава. Случвало се е макар и много рядко през зимата и нападения от диви животни. Но и тогава от жертвата остава следа. Този път липсата на обезкостени и изкормени трупове развива фантазиите и поражда всякакви слухове, обясняващи с тайнственост липсата кравите и конете.
Карловската полиция е алармирана за изчезналите селскостопански животни. Собствениците и пастирите не крият притесненията си. Всеки чака изненади при преброяването на стадата вечер. Намесва се и Районна прокуратура-Карлово и бързо е образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител за кражби.
Разследването се провежда от старши разследващият полицай Орлин Кутров под надзора на районния прокурор Гюрай Мурадов. Скоро се установя, че общата стойност на откраднатите животни е 4 550 лева. Тогава делото е преобразувано в следствие и работата по него е възложена на Сюзан Пенчева – следовател от Окръжен следствен отдел при Окръжна прокуратура-Пловдив. Разпитани са 13 свидетели, от които четирима са полицейски служители.
За извършените кражби на добитък са повдигнати обвинения на Ангел Илиев, на неговия брат Димитрин Илиев, на Георги Антонов и Мустафа Чаче – и четиримата от с. Розино.
В обвинителният акт, изготвен от прокурора при Районна прокуратура – Карлово Петя Радева е посочено, че и четиримата подсъдими са осъждани многократно – Ангел Илиев – 14 пъти, Димитрин Илиев – 5 пъти, Георги Антонов – 4 пъти и Мустафа Чаче – 4 пъти. Още преди приключването на разследването те правят самопризнания и описват начина, по който са извършили кражбите на кравите и конете. Нещо повече – четиримата разказват, че откраднатите животни са продавали на Николай Будаков и на неговия син Славчо Будаков от Брезово, които идвали да ги изкупуват на място с бус от Брезово.
„Славчо Будаков не е осъждан и се грижи за две малки деца. Последната присъда на Николай Будаков е от 2005 г. и близо десет години той няма никакви провинения. Двамата признават, че са купили една крава и един кон, които са им били продадени до бензиностанцията в с.Розино, но не са знаели, че кравата и коня са били придобити от другите подсъдими чрез кражба. Твърденията на Ангел Илиев, Димитрин Илиев, Георги Антонов и Мустафа Чаче, че са продали всички крадени от тях животни на Николай Будаков и на Славчо Будаков, доведе до привличането им към наказателна отговорност за вещно укривателство. В същото време това, че обвиниха Николай Будаков и Славчо Будаков в купуването на крадените от тях крави и коне им гарантира по-леки присъди, определени „при превес на многобройни смекчаващи вината обстоятелства” – уточни за Plovdiv-online адвокат Красимир Елдъров – защитник на баща и син Будакови.
„Освен казаното от извършителите на кражбите, няма никакви други доказателства срещу Николай Будаков и Славчо Будаков обвинени във вещно укривателство чрез купуване на крадени крави и коне. Както се казва има само „дума срещу дума” – и при това точно от тези подсъдими, които са пряко заинтересовани да обвиняват други за да облекчат своето положение. За съжаление, понякога при липса на доказателства обвинението дава вяра на всяко самопризнание. Това води до комични ситуации на страниците на обвинителни актове и присъди. Например, в обвинителния акт за извършената на 08 срещу 09.01.2014 г. кражба на кон от братята Ангел и Димитрин Илиеви, се твърди, че „те предварително знаели, че този кон по принцип бил оставян на това място, въпреки, че не знаели на кого е. Тъй като знаели, че вече имат купувач на крадени животни, решили да го вземат. Понеже нямали въже в тях, вързали фланела през врата на животното и го подкарали към с.Розино”. Трудно е да се повярва, че в тази зимна вечер, някой, който предварително ще тръгне да краде кон, няма да си носи въже. И в януарската нощ ще си свали от гърба фланелата за да обвърже с нея врата на коня и да го води така до селото. Та нали, ако имаше кон с фланела на врата, това щеше непременно да бъде забелязано.” – допълва адвокат Красимир Елдъров
Според него предоверяването на правораздавателните органи на обясненията на една част от подсъдимите по едно дело, които са склонни да обвиняват в извършването на престъпления другата част от подсъдимите по същото дело, крие риск от несправедливи присъди и от съдебни грешки.
С произнесената присъда Карловския районен съд призна подсъдимите Ангел Илиев, Димитрин Илиев, Георги Антонов и Мустафа Чаче за виновни и им наложи наказания лишаване от свобода, които да изтърпят ефективно в затвора при първоначален строг режим. Заради направените самопризнания съдът определи размерът на наказанието лишаване от свобода при „превес на многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства” – 1 година и 6 месеца за Ангел Илиев, по 1 година и 8 месеца за Димитрин Илиев и Георги Антонов и 9 месеца за Мустафа Чаче.
Подсъдимите Николай Будаков и Славчо Будаков се разминаха с условни присъди с изпитателен срок от по три години – Николай с 1 година и 3 месеца, а Славчо с 1 година.
Присъдата не е окончателна и подлежи на обжалване пред Пловдивския окръжен съд.
Plovdiv-online ще продължава да следи развитието на делото.