На пресконференция, състояла се в Община Карлово, заместник-кметът Антон Минев и председателят на ОбС Карлово Стойо Карагенски разясниха същността на проблема, свързан с отделянето на осем населени места от община Карлово. Г-н Карагенски представи пред всички медии правните норми, по които реално може да се случи това разделяне и поясни, че те в никакъв случай не са спазени. Според него този въпрос, който се поставя в последните няколко дни е свързан единствено с предстоящата предизборна кампания. Той добави още, че като цяло политиката на всички европейски държави, включително и на България, е тенденция за уедряване на общините, с цел спестяване на разходи за административно обслужване, а не обратното.
По повод изказванията на кметовете на населените места, които желаят отделяне от община Карлово, свързани с това, че получават минимални или никакви средства за издръжка, г-н Минев представи числена справка, от която е видно, че тези думи не са истина. Реалните приходи на населените места за периода 2012-2015 г. са:
– с. Розино – 520 916 лв., разходи – 1 154 112 лв. Разликата за издръжка, която се плаща от община Карлово е 633 196 лв.;
– гр. Клисура приходи – 462 222 лв., разходи – 1 427 236 лв. Разлика за дофинансиране – 965 014 лв. ;
– с. Кърнаре – приходи 420 910 лв., разходи 279 158 лв. Разлика за дофинансиране – 141 752 лв.
Като в тези цифри се включват разходите за сметосъбиране и сметоизвозване, за улично осветление, за издръжка на детски градини и др., които се поемат изцяло от бюджета на Общината.
Друг проблем, за който зам.-кметът даде пояснение е ниската събираемост на данъците на тези осем селища. Тя е едва 1/3 от всички данъци за период от една календарна година. Голяма част от тези средствата са били внесени в отдел “Местни данъци и такси” гр. Карлово , а не в самото населено място.