Над 300 милиона леваинвестиции са предвидени за проектите за Пловдив и областта.
Това каза Лиляна Павлова на икономически форум в Пловдив.
Парите идват по програмата Региони в растеж, “Пътища и тол система, Саниране и ВиК инфраструктура.
Предвиждат се 100 милиона лева инвестиции за ремонти на училища и професионални гимназии.
Успешно приключихме предишната програма за регионално развитие, с която в Пловдив реализирахме 65 млн. лева.
Заради основния приоритет на ГЕРБ – образованието, осемте професионални гимназии в Пловдив ще бъдат оборудвани с нови кабинети за добиване на практически опит.
Продължаваме подкрепата за икономическата зона и уличната мрежа и ВиК инфраструктура в града, каза още тя.
По това перо в Пловдив ще има 100 милиона лева инвестиции.
Наш ангажимент, който ще започне реализация до седмици е удвояването на пътя Пловдив-Асеновград. За него има 25 милиона лева по Региони в растеж.
4-лентовото трасе може да е готово до края на година. Много инциденти стават по тази отсечка, припомни Павлова.
Тя допълни, че е важно да се направи нов обход към Пловдив, за да не се задъхва трафикът.
Все още обаче там се водят съдебни дела за отчуждителни процедури.
20-километровият обход е тежко трасе и по него трябва да се направят пътни възли за безконфликтно преминаване, както и кръстовища на две нива, посочи Павлова.
По-справедливият модел включва електронна винетка, която важи от датата на купуването до същата дата на следващата година. Тежките камиони ще заплащат тол такса.
С приходите от тях ще поддържаме пътната мрежа. С въвеждането на тази смесена система очакваме двойно увеличение на приходите от пътни такси, които могат да достигнат до 1 милиард лева годишно, отбеляза Павлова.
Тези пари ще инвестираме в подобряване на пътищата от третокласната мрежа, които не се ремонтирани повече от 20 г. и тяхното състояние е много тежко, каза Павлова.
Програмата за саниране е много важна за нас. Тръгна бавно заради политически лъжи. Но сега набра скорост. Хората видяха готовите сгради и усетиха колко средства се спестили от отопление, каза Павлова. Над 600 фирми са ангажирани в тази програма. Тя ще продължи. Ние не правим едното санирани с един стириопор, а удължаваме живота на сградите. 3 милиона души живеят в такива блокове, поясни Павлова.