Представители на ГЕРБ-Карлово се събраха, за да отбележат една страшна дата от историята на града. Какво точно се е случило тогава и за жестокостите, продължили цели шест месеца, разказа пред представителите на ГЕРБ председателят на групата общински съветници историкът Доньо Тодоров.
По думите му на 20 юли се навършват 141 години от най-ужасяващия период в историята на Розовата долина. Това, според историците, е най-злокобната и трагична дата в историята на Карловския край. Тогава, по време на Руско-турската Освободителна война 1877-1878 г. десетхилядният аскер на Кямил паша и башибозукът от карловските турски села, от Чепино и Татар Пазарджик, подлагат местното българско население на жестоки кланета и насилия. Турска армия нахлува в града и зверски убива над 800 души от най-елитното карловско население – свещеници, учители, лекари, търговци, занаятчии. Сред тях са иконом Христо Попвасилев – създателят на девическото училище в Карлово, учителите Матю Татнилов, Атанас Маджаров, д-р Киро Попов – първият дипломиран лекар в града и много други.
Грабежите, безчинствата и терорът превръщат китния подбалкански град в град на смъртта, град на черните забрадки. Карловци наричат този период от историята на града „Страшното”.
В памет на жертвите организационният секретар на Предприемачи ГЕРБ Николай Бекиров, общинският клубен ръководител на ЖГЕРБ Мариана Дафова и общински съветници от ГЕРБ Карлово.