С почетен караул, под звуците на българския химн и издигане на трибагреника, на 3 март на площад „20-ти юли” в Карлово започна тържественото честване на националния ни празник.
Слово по повод 142 години от Освобождението произнесе председателят на Общински съвет Карлово – Доньо Тодоров. Той припомни историческите събития от 3 март 1878 година и подчерта, че Санстефанският мирен договор се превръща в символ на мечтата всички българи да бъдат обединени… „142 години е жива паметта за онези събития, за паметните битки. Нека не само на Трети март си спомняме за силния български дух! Нека носим в сърцата си нашата история – история на велика нация! Поклон пред паметта на всички, дали живота си за свободата на България!“, каза Тодоров.
Да се гордеем, че сме българи, даде повод четвъртокласникът Петър Цанков от СУ „Васил Левски“ с вълнуващото изпълнение на Вазовата ода „Опълченците на Шипка“. В тържествената програма взеха участие самодейните колективи към Народно читалище „Васил Левски – 1861г.“ – Младежки танцов състав „Розова долина“, Детска фолклорна формация „Розова долина“, Камерен хор „Маестро Георги Атанасов“ и ученици от Средно училище „Васил Левски“.
Знаменца – символи на свободата, получиха всички на централния площад „20-ти юли“, като подарък от екипа на НЧ „Васил Левски – 1861г.“.
За поредна година по повод Трети март карловци се включиха в националната инициатива „Пробуждане с хоро“, което поведоха детският танцов състав към читалището и фолклорни клубове от Карлово.
Пред паметника на ген. Павел Карцов – освободителят на Карлово, бяха положени цветя.
На честването на националния празник присъстваха кметът на община Карлово д-р Емил Кабаиванов, народните представители Борис Ячев – председател на Парламентарната комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси и Данка Зидарова-Люртова, заместник-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова, общински съветници, ръководството на община Карлово, заместник-началникът на щаба на 61-ва СТрямска механизирана бригада подполковник Генчев, кметове на населени места, общественици, много жители и гости на Карлово.
В още четири селища от общината бе тържествено отбелязан Трети март. В първото освободено населено място – Кърнаре, пред паметната плоча на ген. Карцов заедно с местните хора се поклони заместник-кметът Николай Цветков. Самодейците от местното читалище изнесоха празнична програма.
С музикална програма започна празникът в Столетово, там венци и цветя бяха положени пред паметника на ген. Николай Столетов. Заместник-кметът Стойо Карагенски поздрави жителите с националния празник.
В с. Христо Даново почит бе отдадена към руския офицер капитан Швейбуцки, убит при освобождението на населеното място. На панихидата присъства секретарят на общината Стефан Стефанов.
В Каравелово се състоя възстановка на освобождението, организирана от Сдружение „Любен Каравелов” и представяща боевете между руската и турска войски. Празника в селото уважиха общински съветници и ръководството на община Карлово.