Трети потоп в Карловско в рамките на 10 дни!
Кой е виновен за непочистеното корито на река Стряма?
Кой е виновен за изхвърлянето на боклуци в реката?
Назначената преди 10 дни проверка в рамките на самия град Карлово още не е приключила, когато снощи пороен дъжд удави други 5 села в общината.
Това са Богдан и Каравелово – най-тежко пострадалите, както и Розино, Столетово и Слатина.
Богдан е практически откъснато от света след като са разрушени мостовете в селото.
Техника на Агенция пътна инфраструктура ще подпомогне община Карлово за справяне с бедственото положение в района от проливните дъждове.
Най-тежко е положението в селата Каравелово и Богдан, които са практически потопени и откъснати от света.
По-леко е положението в Столетово, Розино и Слатина, по информация на пловдивския областен управител Ангел Стоев, който заедно с адм. Ефтимов, началник на обраната, и главен комисар Николов, шеф на Националната пожарна, посети района днес следобед.
Председателят на Управителния съвет на Агенция Пътна инфраструктура инж. Иво Иванов разговаря с кмета на Карлово Емил Кабаиванов и уточниха ОПУ-Пловдив да изпрати специализирана техника за овладяване на ситуацията на общинския път между селата Дъбене и Войнягово в община Карлово.
Заради свлечената скална и кална маса от проливните дъждове в Троянския проход остава ограничено движението по пътs Троян – Кърнаре.
Екипи на пътноподдържащото дружество работят по разчистването на трасето.
До възстановяването на движението трафикът на леки автомобили се пренасочва по обходен маршрут през прохода „Шипка“, а тежкотоварните автомобили преминават през Прохода на Републиката.
Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост.
Във връзка с наводнението в няколко села в община Карлово е започнало разследване за евентуално извършено престъпление за причиняване по непредпазливост на наводнение, в резултат на което са настъпили значителни имуществени вреди.
Местопроизшествието бе посетено днес от прокурори от Окръжна прокуратура – Пловдив и Районна прокуратура – Пловдив.
Разследването се извършва от Национална следствена служба.
Както съобщихме, в 5 карловски села е обявено частично бедствено положение. Това са Каравелово, Богдан, Розино, Слатина и Столетово.
Втора приливна вълна заля около 11,30 часа село Каравелово, което е едно от пострадалите от наводненията в Карловско села.
Според кмета на селото Славка Червенкова ситуацията е трагична, а проблемът не е от дъжда, а от препълването на местната река от водите, които се стичат от планината и дърветата и наносите, които тя носи. Евакуирани са три семейства, като се извеждат още хора от наводнените къщи. Залят е културният дом в селото, а пътят за съседните села е невъзможен.
Проблемът е не от дъжда, а от това, че местната река е препълнена от дъждовните води, които идват от Балкана. Предимно дървета, запушиха моста на главната улица. В момента е наводнен Културния дом. Следващият мост, който е знаков за селото, това е моста при ракиджийницата. Там водата прелива и очакваме от военните да дойдат, за да ни помогнат. В момента евакуираме хора. Дъждът продължава да вали. Има бедстващи хора. В момента съм ги настанила в кметството. Три семейства са към момента. Сега чакаме да дойдат пожарната, за да ходим да взимаме още хора, които живеят в най-крайната точка, каза Славка Червенкова, цитирана от радио Пловдив.
Според местните хора подобен порой и наводнение не са се случвало от 40 години.
Хората от Богдан са убедени, че причина за наводненията е изсичането на горите.
Ужасно е положението, страшно. Събудих се и видях какво става. Съседите долу до втория етаж имат вода, а колите им са в нашия двор, коли, дувари, асмите са по земята, брутално, страшно е. По пътя вървяха греди, варели.
Те подчертаха, че при наводнението в Карлово миналата седмица от Енергото са орязали дърветата и клоните около жиците и са ги оставили в реката, без да я почистят от клоните, защото така е по-лесно.
В Богдан са скептични, че ще получат помощ от държавата, тъй като институциите не изпълняват задълженията си.
Десетки екипи на полицията и пожарната от Пловдивска област са на помощ на бедстващото население от наводнените карловски села.
Това каза за БТА главен комисар Николай Николов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН), който е на място в едно от най-пострадалите села – Каравелово.
По думите му на практика цялата полицията и пожарна от областта, както и военнослужещи от 61-ва Стрямска механизирана бригада, работят по десетки сигнали.
Има застрашени хора, но за момента не са с пряка опасност за живота. Дали сме указания да се качат нависоко и да изчакат силите от съседни области – лодки, спасители, алпинисти, които пътуват към мястото, включително и от Столична община.
Николов посочи, че на практика в момента село Богдан е откъснато, тъй като поне четири моста са разрушени.
Чакаме да се стабилизира времето и да излети хеликоптер, който да помогне с допълнителна информация, каза още той.
Всеки един сигнал се отработва и се отзоваваме там, където можем да стигнем, добави директорът на ГДПБЗН.
Най-тежко е положението в Богдан, където река Стряма е излязла от коритото си. Бедствието е в резултат на скъсана дига на реката. Има наводнени къщи и магазини.
Наложила се е и евакуация на хора, живеещи на улица 2-ра, сред които четири деца и самотни възрастни. Спасен е и човек, заседнал с колата си на моста в селото.
Спряно е движението на влаковете за Бургас в района на Карлово. Гарата в Сопот също е под вода.
Преляха и Бяла река и Тополица в Копривщица. Голяма част от улиците в ниските части на града са се превърнали в реки.
Залети от водата пътища има и на други места в региона. Сред блокираните артерии е и тази за Московец. В селата няма ток и интернет връзка.
От Министерство на отбраната обявиха, че 85 военнослужещи се включват в преодоляването на последиците от наводненията в Община Карлово.
ВМЗ-Сопот също е пострадало от проливните дъждове тази нощ.
Има наводнени складови помещения и производствени цехове.
Електричеството е спряно на производствената част в Сопот, за да не се допусне авария, съобщават от Министерството на икономиката и индустрията.
На място пристигна и служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков, който обеща помощ за инфраструктурата.
Няма загинали, няма пострадали хора – има разрушени къщи в Слатина и Богдан, обобщи областният управител Ангел Стоев.
Богдан беше напълно откъснато от света, но хората са спасени с хеликоптери, добави той и благодари на служебния министър на отбраната Димитър Стоянов, началника на отбраната адмирал Ефтимов и 68-ма Стрямска бригада.
Късметът на село Богдан е, че военнослужещите дойдоха веднага на място, каза адм. Ефтимов. Хеликоптер работи в най-критичните точки. По въздух се доставя храна и вода, добави той.
Обследва се възможността къде е най-добре да се постави понтонен мост, който да свърже откъснатото село Богдан със света.