Инж. Найден Павлов, общински съветник от Хисаря, алармира в писмо до градската управа за лошото състояние на някои от емблемите на града като фонтана Момина сълза и павилиона Колонада.
Ето какво пише инж. Павлов:
Скъпи приятели, вече споделих за книгата “Алманах за Хисаря”, която подготвяме заедно с голям екип от съмишленици, милеещи за Хисаря. Събирайки информация за нея, научих колко висока е стойността на едни от символите на Хисаря не само като неизменна част от историята на града, но и като художествена стойност.
За съжаление, се запознах отблизо и с тяхното актуално състояние, което не е никак добро.
Вече над 60 години емблематичните за Хисаря Фонтан “Момина сълза” и Водопиен павилион – Колонада са своеобразни символи на нашия град – притегателни места както за туристите, така и за местните жители.
Смятам, че е наша съвместна отговорност да запазим културното наследство на Хисаря и да се погрижим и съхраним символите на родния ни град – които са едни истински бижута на художественото изкуство. Ето защо, изпратих писмо до местната управа с надежда да бъдат предприети необходимите мерки възможно най-скоро.
С текста на цялото писмо, както и с актуалното състояние на тези две емблеми на Хисаря може да се запознаете по-долу
—————————————
До Кмета на Община Хисаря
До Председателя на Общински съвет – Хисаря
До Председателя на Постоянната комисия по образование, култура, вероизповедания, спорт, туризъм, здравеопазване, младежка и социална политика
Уважаема госпожо Кмет,
Уважаеми г-н Председател на Общински съвет – Хисаря,
Уважаема г-жо Председател на Постоянната комисия по образование, култура, вероизповедания, спорт, туризъм, здравеопазване, младежка и социална политика
С настоящото писмо се обръщам към Вас и изразявам загрижеността си относно недоброто състояние на емблематични за град Хисаря естетически елементи от градската среда, а именно фонтан „Момина сълза“ и водопиен павилион на ул. ”Иван Вазов” в началото на парк „Момина сълза“ (т.нар. Колонадата).
Вече повече от половин век тези обекти са важен елемент от градската идентичност и нейното капитализиране като естетически елемент и добавена стойност за туризма и маркетинга на дестинацията като национален курорт. Обектите притежават изключително висока художествена стойност, но изложени на атмосферните влияния, мозайката и стенописите им се рушат. Това налага да бъдат предприети спешни действия по консервация и реставрация, с които те да бъдат възстановени и запазени.
Крайно необходимо е общинската власт да предприеме и поведе далновидна политика спрямо символите на идентичността и културата като част от градската среда в Хисаря.
Необходими са целенасочени действия по естетизиране на градските пространства и утвърждаване на положителен естетически образ на град Хисаря, който да запази историческата памет, свързана с него.
Фонтан „Момина сълза“ е построен през 1960 година по проект на пловдивския арх. Караянев.
Уникалното оформление на дъното с фаянсова мозайка, по сюжети от древни митове, е дело на известната българска илюстраторка Невена /Нева/ Тузсузова и дъщеря ѝ Анна Тузсузова. Двете художнички съвместно изработват уникалното пано, покрило дъното на великолепния фонтан. Сцените, изобразени с мозайката, привидно „оживяват“ под раздвижената от пръските вода на фонтана.
Майсторското мозаечно пано на фонтан “Момина сълза” е изключително ценно, не само поради авторското дело на прочутите български художници, но и защото не съществува подобен аналог в България. Легендата, свързана с изобразената скулптура на женска фигура във фонтана, е също емблематична за Хисаря.
Състоянието на съоръжението към момента е привидно добро, но части от мозайката са замърсени (на петна), счупени или липсват. Паното се нуждае от консервационни и реставрационни дейности.
Водопиен павилион – Колонада на бул. “Иван Вазов”, гр. Хисаря.
Изграждането му започва през 1959 година, по проект на пловдивското семейство архитекти Георги Петков и Теодора Фъсова-Петкова. В него е залегнала идеята за римските форуми с дълги елегантни колонади и ефирни декоративни елементи. С избора на белия цвят на колоните и нежно-розовия мрамор за чешмата се създава усещане за Храм на боговете.
Художественото оформление е възложено на семейство Никола и Невена /Нева/ Тузсузови. И двамата са известни художници, илюстратори и сценографи. На свода над чешмата с античната римска художествена техника „сграфито“ /широко използвана в монументалната живопис в България през 20 век/ са изобразени здравеносните божества – Асклепий, Епионе, Панацея, Язо, Телесфор, Хигия, Махайос и Подалериос. А на свода на самата Колонада са изрисувани кристалите на основните минерали в състава на хисарската минерална вода. Декоративно-монументалното изкуство е изпълнено с голямо майсторство и висок професионализъм.
Състоянието на Колонадата е сравнително добро, тъй като преди няколко години беше извършен ремонт на обекта със средства, отпуснати от държавата чрез Междуведомствената комисия по възстановяване. Подменена бе подовата настилка и осветителните тела, но не бе извършена реставрация на стенописите. Към настоящия момент, по съоръжението има места с надуване и лющеща се мазилка, на които също е необходимо да се обърне внимание. Изображенията на здравеносните божества над чешмата са силно повредени от изпаренията на минералната вода и поради специфичната техника на рисуването им.
Нуждаят се от спешна консервация и реставрация.
Във връзка с горепосоченото, настоявам за следното:
– Да се започне целенасочена политика за опазване на символите и идентичността на Хисаря.
– Да се осигури в спешен порядък финансиране за консервация и реставрация на мозайката на фонтан “Момина сълза” и фреските на Колонадата.
Във връзка с високата художествена стойност на произведенията на изкуството, предлагам:
– Да бъде сформирана комисия, която да установи фактическото състояние на обектите.
– Програмата (проектът) за реставрация да бъде изготвен от мултидисциплинарен екип от специалисти по реставрация, които да изработят проект, съблюдавайки съвременните професионални принципи и практики в областта на консервацията и реставрацията.
– За изготвянето на тази програма (проект) би могла да бъде потърсена и подкрепа за консултации и становища на Асоциацията на реставраторите в България и Съюза на българските художници.
Искрено се надявам на инициативност от страна на кмета на Община Хисаря за започване на целенасочени действия за скорошна консервация и реставрация на тези произведения на изкуството – емблематични за нашия град.
С уважение,
инж. Найден Павлов – общински съветник в Общински съвет – Хисаря