Общинският съвет потвърди съгласието си Професионална гимназия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“ в Карлово да промени своя статут – от държавно в общинско училище, считано от датата на влизане в сила на акта за преобразуване на училището.
Решението бе взето на редовна сесия на ОбС – Карлово, проведена на 25 април.
Предложението е на кметът на община Карлово д-р Емил Кабаиванов.
През януари тази година Общинският съвет даде съгласието си да бъде инициирана процедурата по преобразуване и упълномощи кмета да предприеме необходимите стъпки.
След съгласуване с МОН и РУО – Пловдив, на процедурата беше даден ход. Актът на Общинския съвет дава възможност, след влизане в сила на заповедта за преобразуване, Община Карлово да придобие безвъзмездно управляваните от ПГ „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“ имоти – публична държавна собственост и те да станат публична общинска собственост.
Решението беше прието с 20 гласа „за“, въпреки съпротивата на карловската „сглобка“ – 1 „против“ /от групата на БСП/ и 12 „въздържал се“ – от групите на БСП, „Възраждане“, „Ние идваме“ и ВМРО.
Резидентна /24-часова/ грижа за възрастни хора в надтрудоспособна възраст е новата социална услуга, която ще разкрие Община Карлово, отново по предложението на кмета д-р Емил Кабаиванов.
„Във връзка с изготвен Анализ на потребностите от социални услуги на общинско и областно ниво, които се финансират изцяло или частично от държавния бюджет, и направено предложение до Агенция за социално подпомагане за планиране на нови социални услуги с цел включването им в Националната карта за социалните услуги, е установена необходимост от разкриване на услугата „Резидентна грижа за възрастни хора в надтрудоспособна възраст“.
Демографските показатели за общината показват устойчива тенденция към застаряване на населението и увеличаване броя на възрастните хора. При тях съществуват и се задълбочават редица социални проблеми.
Преодоляването им ще се постигне чрез такъв център. „Резидентна грижа за възрастни хора в надтрудоспособна възраст“ ще бъде място за живот в среда, близка до семейната, за ограничен брой лица – не повече от 15.
Центърът ще може да се ползва в комбинация с други социални, здравни, образователни услуги и в съответствие с потребностите на настанените лица. В него ще се предоставя подкрепа на хора, навършили възрастта за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.“, мотивира предложението си д-р Кабаиванов.
За разкриване на центъра ОбС реши да бъде използвана базата на затвореното преди 30 години училище в карловското село Пролом.
ОбС даде възможност кметът на Карлово да предприеме действия за партньорство с ръководството на Тракийския университет в Стара Загора по проектно предложение „Загора, устойчив водорден регион“, подадено по конкурсите на съвместното предприятие „Чист водород“ към рамкова програма „Хоризонт Европа“ на ЕС в областта на научните изследвания и иновациите за периода 2021-2027 г.
Проектното предложение е получило одобрение от Европейската комисия, поясни д-р Кабаиванов.
Общинските съветници приеха: Наредба за предоставяне на финансови средства от бюджета на Общината за финансиране на инициативи и проекти на организации в сферата на младежките дейности; Правилник за изменение на Правилника за финансово подпомагане на семейства и двойки с репродуктивни проблеми; отчет за изпълнение на Общинската програма за закрила на детето за 2023 г. и програма за настоящата година.