Сдружение “Заедно за град Баня” излезе с остра позиция заради конфликта, създал се на последната сесия на Община Карлово, във връзка с предложението за довеждащ водопровод за минерална вода от Сондаж “Кокалче” в Баня. Конфликтът е заради археологическия обект, официално регистриран в парка на Баня, който може да бъде разрушен от водното подземно съоръжение.
Ето пълният текст:
Уважаеми госпожи и господа,
Миналият четвъртък на редовната общинска сесия беше разгледана докладна записка от кмета г-н Кабаиванов, във връзка с одобряване на Подробен устройствен план ( ПУП ) за трасе на намиращ се в лесопарк “Калето”, до хотел находящ се в местността “Къра” по Кадастралната карта на град Баня. ( прилагаме видео )
В същата докладна е посочено, че проекта за трасето е съобщен, както повелява закона в Държавен вестник и няма постъпили възражения.
Накрая г-н Кабаиванов предлага на Общинския съвет да вземе решение за одобрение на така представения проект за трасе, което в крайна сметка и се случва.
След представянето на докладната, думата взе общинския съветник от гр.Баня г-н Денис Каранайденов . Той отбеляза, че на територията на лесопарк “Калето” има регистриран археологически обект и от това следва проекта за ПУП да бъде съгласуван с компетентните органи по Закона за културното наследство.
Г-н Каранайденов предложи докладната да бъде изтеглена и да се направят необходимите съгласувателни процедури.
Какво обаче последва?
Без да влизаме в излишни подробности относно нападките и абсолютно непристойните и неприемливите определения към предложението на г-н Каранайденов от страна на кмета г-н Кабаиванов, допълнени от неверни твърдения, заявяваме следното:
За нас като гражданска организация е недопустимо подобно държание към легитимно избран представител на гражданите на град Баня!
Надяваме се, че това държание е плод на неовладени емоции, а не е тенденциозно отношение.
По-важното в случая е, че най-високопоставени представители на местното самоуправление, каквито са в случая кмета на общината и председателя на Общинския съвет, публично изказват неверни твърдения и въвеждат в заблуждение общинските съветници и обществеността.
А именно:
“В парк “Калето” намиращ си в град Баня няма археологически обект”
Дали в парка на град Баня има или няма археологически обект, не са компетентни да кажат, нито кмета на общината, нито председателя на Общинския съвет.
Ние също не сме, но за разлика от тях, ние не говорим празни приказки, а боравим с официални документи.
Първият е от Националния археологически институт с музей към БАН и е подписан от директора доц. д-р Христо Попов.
Вторият, което е по-интересно, е Планът за интегрирано развитие на община Карлово, приет и от г-н Кабаиванов и от г-н Тодоров.
И в двата документа археологическият обект е отбелязан с един и същ идентификационен номер.
Документите потвърждават, че на територията на лесопарк “Калето” е регистриран археологически обект с категория “национално значение” и същия е вписан в Автоматизираната информационна система – Археологическа карта на България. Обектът е под закрилата на Закона за културното наследство.
Всички намеси в територията му следва да бъдат съобразени с предвидените в закона мерки и процедури.
За неспазването им са разписани съответните административнотаказателни разпоредби, вкл. глоби.
Обектът е регистриран по намерени артефакти, но не е проучен и не са правени археологически разкопки.
От писмото на Националния археологически музей става ясно, че община Карлово, може да инициира такива археологически проучвания и разкопки, които да установят има или няма археология в парка на Баня. Ако няма такава, обекта може да бъде дерегистриран и темата да бъде затворена. А ако има, това може да е само от полза за развитието на град Баня.
В заключение призоваваме община Карлово, да спазва закона за културното наследство и да приема своите административни актове, без да го нарушава.
В същото време да има предвид, че отношението към който и да е общински съветник, е отношение към гражданите на населеното място от което е избран.
От ръководство на община Карлово още преди три години в основополагащ собствен документ, какъвто е Плана за интегрирано развитие ( извадки от който прилагаме), са посочили наличието на такъв археологически обект в парка в Баня. Ако са имали някакво несъгласие и съмнение за неговото съществуване са могли от тогава до днес да предприемат необходимите по закон действия. Това обаче и към днешна дата община Карлово не е направила.
Постоянното повтаряне от представители на община Карлово на неистината, че в парка в Баня няма археологически обект, при официално регистриран такъв, поставя пред риск от санкции всяка една намеса в него, която не е извършена според надлежната процедура по закон. И това е добре да се знае и има предвид, както от обществеността, така и от всички заинтересовани.
Карловски боклуци, алчни за пари. Скоро ще ви набием главите на колове.. Това заслужавате, за опитите да убиете Баня