Инж. Найден Павлов, общински съветник в Хисаря, публикува позиция, с която обяснява защо е против идеята на кмета Ива Вълчева Минералната баня в Красново да се даде на концесия на частен инвеститор.
Той самият заедно с инж. Радослав Драгов и Борис Витев гласуваха против предложението на кмета, като се обосновават защо.
Ето пълния текст на позицията:
Скъпи приятели,
Измина една седмица от последното заседание на Общински съвет Хисаря, състояло се на 25.04.2024.
Ябълката на раздора бе разглеждането на една докладна с вносител г-жа Ива Вълчева – Кмет на община Хисаря. С докладната се очакваше един имот, публична общинска собственост, да бъде включен в Годишната програма за управление и разпореждане с общинска собственост за 2024 г., респ. имот, който общината има намерение да предложи за възлагане чрез концесия. Става въпрос за Красновските минерални бани, ведно с парка към банята, който е с площ от почти 100 декара.
В докладната на кмета НЕ бяха посочени ясни и убедителни мотиви, а само (ще опитам да ги дефинирам): има заявен интерес от 4 стопански субекта и банята работи на загуба. Толкова!
С решение № 309 от 16.02.2021 г. Общински съвет Хисаря е отхвърлил предложението на кмета на община Хисаря за включване на същия имот за възлагане чрез концесия. Мотивите към решението са следните: „Следва да се отбележи, че тези концесионни обекти, с оглед туристическия характер на общината, са с особен емоционален заряд за гражданите в общината. Ето защо, за да се възложи подготовката на един предварителен проект на план за развитието на концесиите, следва да е налице едно по-обстойно дебатиране, като може да се помисли и за публично обсъждане.“
През 2021 година аз съм гласувал против предложението на кмета.
През 2024 година аз отново гласувах против.
Защо




Аз – инж. Найден Павлов, инж. Радослав Даргов и Борис Витев гласувахме ПРОТИВ възлагане с концесия на банята и парка в Красново, защото вярваме, че:
Община Хисаря ТРЯБВА да превърне банята в Красново в достъпен общински рехабилитационен център с обществена баня;
Децентрализацията и развитието на останалите населени места от общината са ключът за пресичане на тенденцията за обезлюдяване и напускане на младите от селата.
Поговорката „Чужда ръка гръб не чеше“ би била меродавна и ще ни застигне с огромна сила. Един концесионен договор би бил с период минимум 25-30 години, а задълженията на концесионера към парка и инфраструктурата във времето ще се превърнат в пожелателни мероприятия.
Минералната баня преди всичко представлява социална придобивка за жителите на село Красново, а след това и за всички жители на общ. Хисаря. Недопустимо е да я разглеждаме единствено и само като приход, разход и финансов резултат.
Много удобно е да извадиш банята на концесия, защото била на загуба.
Много непрофесионално и неподхождащо на икономист с претенции е изявлението, което направи общинският съветник от БСП Пенчо Шапков: „Единственият път, по който може да се ходи“ е банята да се даде на концесия.
Уважаема г-жо кмет, дали зад тази концесия не стоят поети ангажименти?
Въпросът е риторичен.
След като неочаквано Ви бяха объркани сметките, след сесията на ОбС, Вашето безсилие достигна до там да нагнетите напрежението в село Красново, настройвайки жителите на селото срещу техния представител в Общински съвет – г-жа Цветелина Дурданова.
Но уви – това претърпя пълен провал, защото на провелото се общоселско събрание на 29 април красновци категорично Ви показаха, че са против концесия на банята.
Този неочакван обрат поставя много въпроси за бъдещето на минералната баня в Красново и за стратегията и безсилието на Община Хисаря при управление на общински обекти.
Красновските бани трябва да останат място, което гарантира обществения интерес, а именно – ползване на термалните богатства на Красново от всички желаещи на цени, които не са непосилни за повечето хора.
Община Хисаря е длъжник на Красново в много отношения. Няма друго населено място в цялата община, което да е претърпяло такива загуби, заради действията или бездействията на общинската администрация.
Ще си позволя да цитирам думите на жител на Красново, който на общоселското събрание на 29 април се обърна към Вас с молба : „Нека Община Хисаря не бъде мащеха на село Красново!“.
От един от най-известните балнеолечебни курорти в миналото, описван от Константин Иречек, Любен Каравелов, Алеко Константинов, днес Красновски бани са едни от най-запуснатите минерални бани в България .
Обявен за балнеолечебен курорт от местно значение със Заповед № 2620 на МНЗСГ, обнародвана в брой 54 на Държавен вестник от 1963 г., Красново трябва да бъде успешно върнат на картата на обществените минерални бани, предоставящи добри условия и достъпни цени за всички хора. Община Хисаря трябва да намери възможност да създаде необходимите условия за възстановяване на балнеотрадициите на курорта и да използва природните дадености на Красново, преди всичко за хората и най-вече в обществен интерес.
Красновски бани могат да предоставят отлични условия за развитието на туризма в община Хисаря, извън Хисаря и Старосел и ние ще настояваме това да бъде приоритет за Община Хисаря.
Красновски бани не трябва да бъдат разглеждани като пазарен продукт, насочен към задоволяване на интересите на инвеститори-концесионери, а фокусът да бъде възстановяването им и осигуряването на широк обществен достъп до базовите услуги. Това може да се случи не чрез частни инвеститори и концесионери, а чрез ясно поета отговорност от страна на Община Хисаря към ресурса и сградния фонд за стопанисването и управлението на Красновски бани, както и приоритизирането на използването на този ресурс за балнеология и процедури с минерална вода, нещо, което не бе формулирано в докладната на Кмета на Община Хисаря, представена на отминалата сесия на Общински съвет Хисаря.
Добрите примери за успешно и ефективно използване на общинските бани в България са немалко. Дори не е необходимо да имаме специални контакти, за да се запознаем с постиженията на общ. Мъглиж и банята в село Ягода, общ. Минерални бани и банята в Хасковски минерални бани, общ. Гърмен и банята в село Огняново, банята в община Якоруда…
Нека не вдигаме ръце пораженчески, а запретнем ръкави!