Едночасов мирен граждански протест затвори от 14:30 ч. на 29 юни Подбалканския път и прохода „Троян – Кърнаре“.
Кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, кметовете на селата, пострадали от бедствието през септември 2022 г. – Богдан, Каравелово, Слатина, Розино и Христо Даново, се присъединиха към протеста.
Причината е недостатъчното и забавено финансиране на инфраструктурни проекти в пострадалите села.
Жители на засегнатите населени места издигнаха плакати „Нормални улици и мостове. Толкова много ли искаме?“, „Не искам да живея в страх!“, „Искам да работя в МКВПМС. Един работен ден на 6 месеца!“, „Искаме сигурност и нормални условия на живот!“, „Довършете започнатото, за да не го плащаме два пъти!“, „И Каравелово е България!“, „Асфалт не се яде, но в кал не се живее!“.
„Доклад показа, че за пълно възстановяване на щетите са необходими 75 милиона. Шест месеца Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет /МКВПМС/ не се е събирала. За година и половина нямаме отпуснати нито лев повече от 17 милиона лева, а те са едва 20% от необходимите средства. Искаме да се нормализира животът на всичките над 10 хиляди човека, които живеят в засегнатите села, но не можем да работим без пари. Даваме 15-дневен срок на Междуведомствената комисия и ако до 12 юни тя не вземе решение, ще преминем към безсрочни протести!“, е категоричен д-р Кабаиванов.
Той изпрати на 27 май писмо до министър-председателя Димитър Главчев и министъра на вътрешните работи Калин Стоянов – председател на МКВПМС, в което ги уведомява за подготвяния протест и настоява през настоящата година на общината да бъдат отпуснати 38 млн. лева, които да се използват за възстановяване на разрушени от бедствието мостове, улици и дерета в пострадалите села. В писмото си кметът на Карлово иска също да бъдат предвидени още 19 742 823 млн. лева в бюджета на МКВПМС за 2025 г., с които да бъде довършено възстановяването на разрушената от бедствието инфраструктура.