… от всеки, твърдят от общината.
И обясняват, че сметосъбирането и сметоизвозването се извършва от Общинско предприятие „Чистота, Озеленяване, Строителство и Ремонт“.
Сметосъбирането в селата на Община Хисаря, се извършва по график, определен със заповед на Кмета на Община Хисаря – 3 пъти месечно (средно през 7-8 работни дни), прибавят от общината, макар в социалната мрежа хората от селата да недоволстват от препълнени контейнери и боклуци извън тях на улици и тротоари.
Маршрутът на сметосъбирачния автомобил се следял посредством GPS модул и със съответната заверка на пътен лист от кмета на съответното населено място, след приключване.
Основен проблем във всички населени места от години е масовото изхвърляне в контейнерите за битови отпадъци на покъщнина (дюшеци, килими, матраци, мебели и тн.), както и строителни материали,казват от общината.
Другият проблем, с който се сблъскват служителите от предприятието е неволното или умишлено запалване на контейнери.
Пресен пример бе пожарът в Черничево, който започна от контейнер и за щастие не причини много имуществени вреди. В зимния период изхвърлянето на сгур или пепел в контейнерите също може да доведе до пожари, обясняват от общината.
Препълването и повреждане както на съдовете за смет, така и на техниката, с която се обслужват влошава сметосъбирането. Това от своя страна създава впечатление, че процеса е нередовен.
Изхвърлянето на растителен отпадък – трева, листа, коренища не в предназначените за тях кафяви контейнери, разположени в селата и осигурени специално за този вид отпадък е масов проблем.
Общината има изградена компостираща инсталация и правилното използване на предназначените за растителен отпадък контейнери ще намали битовия отпадък.
Жителите на общината са длъжни при предприети ремонтни дейности или почистване на къщи, при наличието на обемни и строителни отпадъци да заявят контейнер 4 куб.м. на телефон 0885453183, продължават от общината.
За задоволяване на нуждите по населените места от нови и допълнителни контейнери от общивата информират, че предстои подмяна на амортизирани контейнери, както и осигуряване на допълнителни такива за ТБО, зелени и биоразградими отпадъци.
Нужно е всеки един да осъзнае личната си отговорност, за да създадем по-здравословна и устойчива среда за всички, заключават от община Хисаря.