От Сдружение Заедно за град Баня съобщават, че на заседание на Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимото културно наследство към Министерство на културата с пълно единодушие е прието предложението на Национален институт за недвижимо културно наследство улиците с паважна настилка и сградата на Царската ЖП гара и предгаровия площад намиращи в град Баня, да получат статут на недвижима културна ценност с категория “Местно значение”.
За съжаление, трябва да отбележим и факта, че в началото на същото заседание бяха представени и изпратените от страна на Община Карлово и Кметство Баня възражения против това предложение, както и настояването точките свързани с Баня, да не бъдат изобщо разглеждани и съответно извадени от дневния ред на заседанието, казват от Сдружението.
За нас това беше неприемливо, а се оказа и неприемливо и за членовете на Експертния съвет.
В тази връзка, в рамките на същия ден, входирахме отново и нашата позиция по въпроса.
Искаме да развенчаем и мита, който бе насаждан от определени лица, за това, че собствениците на имоти, намиращи се на павираните улици, ще трябва да съгласуват всеки един ремонт с Министерство на културата.
ТОВА НЕ БЕШЕ, НЕ Е, И НИКОГА НЯМА ДА БЪДЕ ВЯРНО!
Режимите на опазване засягат ЕДИНСТВЕНО паважната настилка, прилежащите им тротоари и част от зелените площи на тези улици и засягат САМО и ЕДИНСТВЕНО техния собственик – Община Карлово.
Нашето мнение като гражданска организация е, че защитата на знакови обекти свързани с историческото минало и идентичност на БАНЯ, е възможност за устойчивото развитие на нашия град и би подпомогнало развитието на редица сектори, включително и туристическия.
Благодарим на всички хора, които се включиха в защитата на павираните улици в любимата ни БАНЯ!
За тези от вас, които имат интерес към това, как протекоха заседанията на Експертитния съвет
ПЪРВА ЧАСТ
Темата за Баня е в самото начало
ВТОРА ЧАСТ
Може да превъртите записа на 4ч. 38мин. и 30сек.
Zlatoslava Atanasova
+2
Всички реакции:
21