Народно читалище „Васил Левски – 1927“ кв. Сушица с нов спечелен проект към Министерство на културата ва везана карта на кукерството.
Проектът „Старчовден в Сушица – везаният път на традицията“ е с пряко финансиране за фестивали и събития в областта на изкуствата и културата от националния културен календар.
За популяризиране на местното културно наследство проектът предвижда изработвне на везана карта на карловския край, на която са изобразени селищата с кукерски състави.
Предстои на площада в кв. Сушица да бъде поставена тематична дърворезба, както и издаване на вестник «Кукер».
Старчовден в кв. Сушица се проведе на 1 и 2 март. Събитието събра кукерски групи с различни маски и костюми от община Карлово и извън нея, с цел опознаване на културните специфики и традиции в отделните райони.
На 1-ви март от 17:00 часа се проведе кръгла маса на тема «Старчовската /кукерската/ традиция». В нея участваха представители на: гостуващи кукерски състави, Исторически музей Карлово, занаятчии, самодейци, граждани.
Наред с дискусионните въпроси бе прожектиран документалният филм на Адела Пеева, създаден съвместо с Етнографски музей – София «Сънувам старци». Филмът, заснет в Сушица през 2011 г., е спечелил редица отличия в международни филмови фестивали.
В рамките на двата празнични дни бяха организирани занаятчийски работилници, в които бе показано как се изработват на ръка елементи от кукерския костюм.
На 2-ри март – Старчовден започна с играта на кукерите – ветерани. След тях на площада дефилираха деца – кукерчета, чиято игра наподобява буен планински поток. Ритуални танци изпълниха съставите от община Карлово – с. Соколица; гр. Баня; с. Ведраре, както и гостите от с. Кошарево, обл. Перник; гр. Стралджа, обл. Ямбол и с.Тъжа, общ. Павел баня.
Кулминацията на фестивалната програма беше изпълнението на старците от Сушица, над 80 души на възраст от 2 до 70 години. Цели фамилии поддържат тази стародавна българска традиция. Над 30 деца участваха в маскарадните игри в кв. Сушица.



