“Бъдещето на говедовъдството: Забрана на индивидуалните клетки за телета и ползите за фермерите” ще се проведе в Шумен, Сливен и в Пловдивско от 24 до 26 март
Броени дни делят българските говедовъди от семинара “Бъдещето на говедовъдството: Забрана на индивидуалните клетки за телета и ползите за фермерите”. Събитието ще се проведе в градовете Шумен и Сливен и в с. Житница в близост до Пловдив, съответно на 24-и, 25-и и 26-и март от 11 до 13 ч. всеки ден. В центъра на интерактивния формат стои една от най-актуалните теми в развитието на говедовъдството у нас – преминаването от отглеждане на телета в индивидуални клетки към групово отглеждане и предстоящата законодателна забрана на индивидуалните клетки. От водещия лектор доц. д-р Джордж Стилуел с 16 години практически опит в груповото отглеждане фермерите ще научат как и защо промяната може да бъде полезна за тях. Стилуел ще отговори на въпросите на участниците във всяко от населените места. Участието в семинара е безплатно, но местата са ограничени. Желаещите имат последен шанс да се включат чрез формата за задължителна регистрация: https://forms.gle/aZMZ2qBMTetjbnGTA
Семинарът се провежда в памет на внезапно напусналия ни Михаил Михайлов, изпълнителен директор на Националния съюз на говедовъдите в България (НСГБ), който имаше основна роля в идеята на семинара и в организацията му, в която участваше дейно. Във всеки от дните на провеждане събитието ще започне с минута мълчание в почит към личността му.
За преминаването към групово отглеждане:
Преминаването от индивидуално към групово отглеждане на телета означава животните на сходна възраст да бъдат отглеждани най-малко по две заедно. Забраната би засегнала най-вече по-големите фермери у нас, в които има достатъчен брой телета на сходна възраст, но потенциалните ползи от груповото отглеждане се отнасят до всеки говедовъд. Промяната съответства на най-съвременните научни достижения в областта на ветеринарната медицина и е съобразена с Препоръките на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ).
В рамките на събитието участниците ще научат как тази промяна ще повлияе на фермите и какви са предизвикателствата и възможностите пред тях. Ще имат възможността да зададат и своите въпроси.
Семинарът е насочен към всеки говедовъд, който иска:
✔ Да бъде подготвен за новите изисквания;
✔ Да научи как ефективно да премине към групово отглеждане;
✔ Да разбере как да постигне максимални ползи от промяната.
Обзор на темите:
- Съпоставка между индивидуално и групово отглеждане на телета
- Най-добри практики за адаптация
- Хранене, здраве и управление на нежелани поведения
- Практически примери от България и чужбина
- Възможности за финансиране
За водещия лектор:
Доц. д-р Джордж Стилуел, двм – утвърден експерт с над 16 години опит като ветеринарен лекар в сферата на преживните животни. Преподава „Клинична ветеринарна медицина при селскостопанските животни“ в Лисабонския университет, сертифициран специалист по управление на здравето при говеда, външен експерт за Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ) в работните групи “Телета” и “Млечни крави”. Д-р Стилуел посвещава научните си изследвания на областите здраве, контрол на болката, стрес и куцота. Той ръководи направление „Преживни животни“ в мрежата WQN и е обучил над 200 одитора за оценяване и сертифициране по протоколите WQ и AWIN.
Организатор:
- Сдружение с нестопанска цел „Невидими животни“
Съорганизатори:
- Асоциация за развъждане на Черношарената порода в България (Добрич)
- Българска национална организация на зооинженерите за развъждане на породите селскостопански животни
- Асоциация на развъдчиците на Черношарената порода в България (Русе)
- Обединени български животновъди
- Институт на жените фермери
С подкрепата на:
- Национален съюз на говедовъдите в България
- Асоциация на земеделските производители в България
Какво включва семинарът?
- Безплатен паркинг
- Кафе паузи
- Достъп до запис на лекциите
- Печатни и лекционни материали
- Възможност за задаване на въпроси директно към лектора
График на събитията:
📍 Шумен – 24 март 2025 г., 11:00 – 13:00, Гранд хотел Шумен, зала „Тича“
📍 Сливен – 25 март 2025 г., 11:00 – 13:00, Банско шосе 12А (Селекционен център)
📍 Пловдив-област – 26 март 2025 г., 11:00 – 13:00, с. Житница, хотел „Тракиец“, зала „Балофина“