През изминалите седмици 7 учители от СУ „Христо Проданов“ – Карлово преминаха през десетдневно обучение по технологии и иновации в испанския град Севиля. В рамките на програмата те имаха възможност да взаимстват добри практики при съвременното преподаване по физика, химия, технологии, изкуство и STEM в едно от най-елитните училища в Севиля – Международният колеж „Сан Франсиско де Паула“. Испанските домакини запознаха българските си колеги и с дейността на STEM центъра, където учениците работят по проекти с микропроцесори, роботи, 3D принтиране и дизайн.
Една от темите на обучението беше „Предизвикателството на програмирането“, посветена на насърчаването на критическото мислене и развиването на умения в областта на STEM – наука, технологии, инженерство и математика – чрез използването на“LEGO Mindstorms“ за конструиране и програмиране на роботи.
Учителите от СУ „Христо Проданов“ преминаха и през специализиран семинар, организиран от развойния център „Ингенио Триана“, който включваше иновативни методи за преподаване на програмиране с „Мicro:bit“ и „Arduino“. „Ингенио Триана“ се откроява като лидер в технологичните иновации и устойчивостта, като се фокусира върху овластяването на хората и организациите чрез достъп до модерни технологии и качествено образование. Фокусира се върху цифровото производство, STEAM, разработване на технологични проекти и насърчаване на споделено знание и сътрудничество.
Освен професионалния обмен, участниците се потопиха и в културното наследство на Севиля. Посетиха забележителности като Двореца Алказар, Катедралата на Севиля, Plaza de España, както и Главният архив на Индиите (Archivo General de Indias), където се съхраняват документи от историята на испанската империя. Разходката до модерната конструкция Навесът на Севилия (Setas de Sevilla) предложи незабравима панорама над града.
Този международен опит вдъхнови екипа на СУ „Христо Проданов“ за бъдещи проекти в областта на иновациите и дигиталното образование. Участниците се завърнаха с нови знания, идеи и мотивация за прилагане на наученото в класните стаи, с цел изграждане на едно устойчиво и модерно европейско образование. Партньор по обучението беше организацията „SEVY Erasmus XXI S.L.“, а самата образователна мобилност се осъществи по проект „Устойчиво европейско бъдеще-2“, Ключова дейност 1: „Образователна мобилност за граждани“, по програма „Еразъм+“, сектор „Училищно образование