Църквата приема Свети Атанасий за духовен наследник на Свети Антоний. Нарича го още Велик изповедник и учител, защитник на християнското учение за Бого-въплъщението. Според народните поверия от древни времена светецът е смятан за покровител на зимата, снега и студа. Вярва се, че зимният Свети Атанас си съблича кожуха, за да дойде лятото, а летният Свети Атанас го облича, за да дойде зимата. Гръцкият произход на името насочва към думата безсмъртен. Затова днес освен Атанасовците имен ден имат и хората, кръстени Живко, Трайко, Траяна.
Свети Атанасий подобно Антоний също е родом от Египет. Още като млад дякон бъдещият архиепископ на Александрия е сред участниците в Първия вселенски събор, провел се през 325 година. Активността му на духовното поприще е свързана с борба срещу ереста на Арий. Заради силните покровители, които арианците намират, Атанасий е прщан за години наред в изгнание. Това не го сломява. Пеше основните си съчинения, утвърждаващи божествения произход на Спасителя – Слово към езичниците, Четири слова против арианите, Житието на Св. Антоний, множество трактати и проповеди.
Народното поверие представя Свети Атанасий като брат на Свети Антоний. Смята двамата за ковачи. Друго народно предание ги определя като господари на чумата и други смъртоносни болести. Жените раздават питки, надупчени отгоре с вилица, за да не се „дупчат“ децата от шарка.
Ако следваме фолклорните вярвания от утре Атанас яхва бял кон, облича бяла копринена риза и прогонва зимата. В някои краища на страната палят и прескачат огньове, берат и се кичат с кокичета и кукуряк като предвестници на пролетта.